W dniu 6.03.2025r klasa 2tg odwiedziła „Kulinarne Poddasze”.
Młodzież zapoznała się z funkcjonowaniem firmy branży gastronomicznej oraz uczestniczyła w warsztatach przygotowywania potraw kuchni gruzińskiej i włoskiej:
• Brushetta tradycyjna
• Brushetta z brokułami, chilli i ricottą
• Brushetta z kremem z tuńczyka i oliwkami
• Chaczapuri Adżarskie
• Tiramisu
Dania wyszły przepyszne o czym mogliśmy się przekonać kosztując ich.
Młodzież poznała również historię różnych przypraw i zapachów oraz wspólnie przygotowała rozgrzewającą herbatkę.












W dniu 5.03.2025r klasa 3tgh uczestniczyła w Uniwersyteckiej Giełdzie Pracy „Kariera 2.0”.
Młodzież spotkała się z pracodawcami, mogła też uczestniczyć w ciekawych wykładach.
Celem tego wydarzenia było wspieranie rozwoju lokalnego rynku pracy, stworzenie wspólnej przestrzeni do rozmów na temat współczesnego modelu pracy oraz budowanie trwałych relacji pomiędzy młodymi ludźmi, a przedsiębiorcami.










W dniu 02.12.2024r uczniowie z klasy 4tp wzięli udział w projekcie edukacyjno-profilaktycznym „Więzienie – stracony czas”, w ramach którego odbyli wizytę w Zakładzie Karnym w Siedlcach.
W ramach zajęć przybliżono uczniom funkcjonowanie jednostek penitencjarnych na przykładzie ZK Siedlce oraz specyfikę pracy w Służbie Więziennej.
Pracownik Służb Więziennych opowiedział im o jednym z najsurowszych zakładów, gdzie odbywają karę skazańcy z najcięższymi wyrokami. Młodzież zapoznała się z najstarszą częścią budynku pochodzącą z 1830r. Następnie zobaczyli nowoczesną część: spacerniak i salę widzeń, gdzie dowiedzieliśmy się jak osadzeni mogą spotykać się z bliskimi. Rozmawialiśmy o wysokości wyroków, ubieganiu się o zwolnienie warunkowe, paczkach dla osadzonych. Przedstawiono młodzieży również system wejść i poruszania się po całym terenie z kamerami.
Pracownik więzienia przedstawił również możliwości zatrudnienia się i rozwoju osobistego w tej instytucji.








W dniach 18.11.2024r – 24.11.2024r odbył się Światowy Tydzień Przedsiębiorczości pod hasłem „Przedsiębiorczość dla każdego”
Celem Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości jest stworzenie środowiska społecznego, które aktywnie wspiera przedsiębiorcze postawy i inicjatywy młodych ludzi.
Światowy Tydzień Przedsiębiorczości (ŚTP) to międzynarodowy projekt promujący świadomy rozwój, aktywną postawę wobec życia i podejmowanie biznesowych inicjatyw. Organizowany od 2008 roku, w 180 krajach świata. Każdego listopada organizacje, instytucje i firmy, którym zależy na rozwijaniu przedsiębiorczości, organizują bezpłatne szkolenia, warsztaty, debaty i konkursy pomagające zdobyć wiedzę z zakresu zakładania i rozwijania własnej działalności gospodarczej, budowania sieci kontaktów, rozwijania start-upów, powrotu na rynek pracy, negocjowania z pracodawcą, budowania własnej marki i wielu innych.
Pomysłodawcami Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości są premier Wielkiej Brytanii Gordon Brown, prezes amerykańskiej Fundacji Kauffmana – Carl Schramm i brytyjska rządowo-biznesowa organizacja Make Your Mark.
Ogólnopolskim koordynatorem ŚTP w Polsce jest Fundacja Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości, która dąży do stworzenia jak najszerszej koalicji organizacji, instytucji i osób, które zaangażują się w organizację tego przedsięwzięcia i popularyzację idei, jakie mu przyświecają.
Światowy Tydzień Przedsiębiorczości to szeroki projekt, w skład którego wchodzi wiele wydarzeń, w których biorą udział tysiące ludzi w naszym kraju (a miliony na świecie!). Dlatego każdego roku wybierany jest jeden temat, na który Organizatorzy chcą zwrócić szczególną uwagę. To tzw. motyw przewodni ŚTP w danym roku.
W 2024 roku Światowy Tydzień Przedsiębiorczości jest pod hasłem Przedsiębiorczość dla każdego.
ŚTP to czas pełen inspiracji, edukacji i możliwości – To unikalna okazja, by poznać przedsiębiorczość z innej perspektywy i odkryć nowe ścieżki rozwoju.
Tegoroczne hasło – „Przedsiębiorczość dla każdego” – przypomina, że przedsiębiorczość jest dostępna dla każdego, niezależnie od wieku i doświadczenia.
W ramach tego Tygodnia odbyły się w naszej szkole następujące wydarzenia:
- 18.11.2024r – Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w Siedlcach „Pewność w CV, moc w rozmowie – Twój klucz do kariery” – klasa 4th, 3ts
- 18.11.2024r – Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie, filia w Siedlcach „ABC rekrutacji” – klasa 3lp, 2th
- 19.11.2024r – Szkolny Doradca Zawodowy „Pożądane kompetencje na rynku pracy” – klasa 2tg, 4tg






W dniach 14.10.2024r – 20.10.2024r odbył się w naszej szkole Ogólnopolski Tydzień Kariery pod hasłem: „PASJA – MOTYWACJA – ODWAGA”.
Jest to akcja o zasięgu ogólnopolskim zainicjowana przez Stowarzyszenie Doradców Szkolnych i Zawodowych RP, której celem jest propagowanie świadomych wyborów edukacyjnych oraz zachęcenie do planowania kariery zawodowej.
W ramach tego Tygodnia odbyły się w naszej szkole następujące wydarzenia:
- 15.10.2024r – Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Siedlcach „Nowe kwalifikacje – nowe możliwości” – klasa 4lp, 5th.
- 15.10.2024r – Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie, filia w Siedlcach „Twój kierunek kariery” – klasa 3th, 2bc.
- 15.10.2024r – Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w Siedlcach „Pewność w CV, moc w rozmowie -Twój klucz do kariery” – klasa 5tp, 5tg, 4th.
- 16.10.2024r – Wojskowe Centrum Rekrutacji w Siedlcach „Miej odwagę i motywację, aby wykonywać zawód z pasją” + stoisko – klasa 3ts, 5st, 3bk.
- 17.10.2024r – Zakład Ubezpieczeń Społecznych „Wiedza i postawy wobec ubezpieczeń społecznych” – klasa 3bk, 3tst.
- 17.10.2024r – Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w Siedlcach „Pewność w CV, moc w rozmowie -Twój klucz do kariery” – klasa 4li, 4lp, 4st, 4tg.
- 18.10.2024r – Powiatowy Urząd Pracy w Siedlcach Quiz „Czy znasz rynek pracy?” – klasa 3bm, 3th, 1lgi.
- 23.10.2024r – odbyły się warsztaty z doradztwa zawodowego na temat „Perspektywy i wyznaczniki kariery zawodowej” prowadzone przez doradcę zawodowego z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie, Filia w Siedlcach.
W warsztatach uczestniczyły klasy: 3li, 2lg.






W dniu 02.10.2024r uczniowie z klasy: 5th, 5ts, 4lp, 3bc oraz w dniu 04.10.2024r uczniowie z klasy: 2bml, 2tp, 4tp, 3bm, 3be, 3tp uczestniczyli w zajęciach w ramach projektu „Zawód Żołnierz”.
Celem głównym projektu „Zawód Żołnierz” było popularyzowanie Sił Zbrojnych RP oraz jednostek organizacyjnych Resortu Obrony Narodowej wśród młodych ludzi i pokazanie młodzieży jakie możliwości kariery stwarza polska armia.
Wojskowe Centrum Rekrutacji w Siedlcach przybliżyło młodzieży służbę wojskową w Polsce.
Uczniowie zapoznali się z różnymi rodzajami służby wojskowej: dobrowolną zasadniczą służbą wojskową, terytorialną służbą wojskową, zawodową służbą wojskową oraz ofertą kształcenia w wybranych jednostkach szkolnictwa wojskowego (uczelniach wojskowych, szkołach podoficerskich, Legii Akademickiej).


Dnia 02.10.2024r uczniowie z kl. 5tg uczestniczyli w wycieczce do Powiatowego Urzędu Pracy w Siedlcach.
Wyjście miało charakter edukacyjny. Uczniowie zwiedzili budynek urzędu, zapoznali się z funkcjonowaniem wybranych wydziałów, świadczonymi usługami oraz z formami pomocy, jakich udziela urząd osobom bezrobotnym.


W dniu 25.09.2024r klasa 3tgh i 27.09.2024r klasa 2tp uczestniczyli w wycieczce do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Siedlcach.
Celem wycieczki było zapoznanie się z zadaniami, organizacją pracy, świadczonymi usługami i funkcjonowaniem ZUS oraz możliwościami podjęcia pracy w tej instytucji. Tematykę przybliżyła młodzieży p. A. Drzewowska, która opowiedziała jakie sprawy można załatwić w ZUS. Przypomniała, że dzięki rozwojowi technologii można załatwić sprawę nie wychodząc z domu lub zarezerwować termin wizyty. Kontaktować z placówkami ZUS można się w określonej roli – jako płatnik składek, jako ubezpieczony lub świadczeniobiorca. Podczas spotkania młodzież zapoznała się z licznymi obowiązkami płatnika składek, które menedżer powinien znać, aby sprawnie zarządzać przedsiębiorstwem.
Platforma Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS) to narzędzie, które umożliwia klientom dostęp do ich danych w ZUS oraz świadczonych przez instytucję świadczeniach. Przez Internet przedsiębiorca uzyska informacje o swoich ubezpieczeniach, świadczeniach, zwolnieniach lekarskich i płatnościach, sprawdzi informacje o osobach zgłoszonych do ubezpieczeń. Wyśle przez bezpłatną aplikację ePłatnik też dokumenty ubezpieczeniowe oraz otrzyma odpowiedzi na przesłaną do ZUS korespondencję.
Uczniowie poznali stanowiska obsługi klientów instytucjonalnych i fizycznych oraz ułatwienia jakie dedykowane są osobom niedowidzącym lub niedosłyszącym.





Warsztaty z doradztwa zawodowego na temat „Moje kompetencje na rynku pracy”.
Zajęcia przeprowadziła p. Grażyna Paluszkiewicz – doradca zawodowy z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie, Filia w Siedlcach dla następujących klas:
10.09.2024r – klasa 3bk, 3lg
16.09.2024r – klasa 3lp, 2lp
19.09.2024r – klasa 4tg, 2th
27.09.2024r – klasa 1ttp, 2tgh


W dniu 25.09.2024r odbyły się warsztaty z doradztwa zawodowego dla młodzieży na temat „Przygotowanie do wejścia na rynek pracy”, które przeprowadziła p. Anna Balińska i p. Katarzyna Mistewicz z Powiatowego Urzędu Pracy w Siedlcach.
W warsztatach uczestniczyły klasy: 5tp, 4li, 4tg, 3be.

