Golgota Wschodu

Pielgrzymka maturzystów

21 marca 2024 r. 52 maturzystów pod opieką nauczycieli pielgrzymowało na Jasną Górę powierzyć swoją maturę, wybory życiowe i dorosłość Czarnej Madonnie.

O godz. 7:00 rano wyruszyliśmy z Siedlec z niepewnością co do przebiegu trasy (z powodu strajku rolników). Po drodze wysłuchaliśmy katechezy ks. Marcina, który przypomniał nam przypowieść o synu marnotrawnym i Miłosiernym Ojcu. Następnie wprowadził nas w przygotowanie do rachunku sumienia. Około  godziny 12:00 szczęśliwie dotarliśmy do Częstochowy. Nasz jasnogórski dzień skupienia i modlitwy rozpoczęliśmy od wspólnego odprawienia Drogi Krzyżowej na Wałach Jasnogórskich. Później był czas wolny, przerwa na obiad, spowiedź, adorację czy indywidualną modlitwę. Około 15: 15 w dwóch grupach rozpoczęliśmy zwiedzanie kompleksu klasztornego z przewodnikiem. Tutaj młodzi usłyszeli historię obrazu, sanktuarium i przypomnieli sobie losy naszego narodu – zarazem burzliwe i bohaterskie, a także tak bardzo związane z Jasną Górą. Usłyszeliśmy wiele ciekawostek – chociażby tych związanych z potopem szwedzkim i oblężeniem jasnogórskiego wzgórza. Zajrzeliśmy  do skarbca, aby się przekonać jak wielu znakomitych Polaków przybywało tutaj w ciągu wieków i zostawiało Pani Jasnogórskiej to, co mieli najcenniejszego. Wysłuchaliśmy też świadectwa o tym, że wstawiennictwo Matki Bożej jest nieustannie żywe i skuteczne, o czym świadczą cuda, które mają tutaj miejsce.

Po chwili odpoczynku i małym słodkim poczęstunku zasłuchaliśmy się w katechezę o. Jakuba Szymczychy. O. Jakub mówił przede wszystkim o czystości serca, o higienie życia duchowego, o współczesnych zniewoleniach, o potrzebie życia według planu dnia, który porządkuje naszą codzienność. Krótko podzielił się także swoim odkrywaniem powołania i drogą do kapłaństwa.

O godzinie 18:30 przeżyliśmy kulminacyjny punkt naszej pielgrzymki. Mogliśmy wejść przed oblicze Jasnogórskiej Pani i wpatrując się w Jej oblicze, powierzyć nasze osobiste sprawy. Mszę Świętą w naszych intencjach sprawował ks. Marcin Wesołowski. Trwając na modlitwie bezpośrednio po Mszy świętej odmówiliśmy różaniec. Dopełnieniem naszej pielgrzymki było uczestnictwo w Apelu Jasnogórskim o godz. 21:00 w łączności z naszymi najbliższymi.

Na koniec późźźźnaaaa kolacja w McDonaldzie i droga powrotna. Chwilę po godzinie 2:00 w nocy zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy do Siedlec. Bogu niech będą dzięki. To był piękny, dobry i słoneczny czas.

Opiekę nad młodzieżą sprawowali: ks. Marcin Wesołowski, P. Ilona Porowska, P. Anna Jakimiuk, P. Bożena Uziębło, P. Wioletta  Jóźwiuk-Jurecka

Jasna Góra
Jasna Góra
Msza Święta
Msza Święta
Klasa 5 tsp z Wychowawczynią
Klasa 5 tsp z Wychowawczynią
Kaplica Jasnogórska
Kaplica Jasnogórska
Droga Krzyżowa na wałach
Droga Krzyżowa na wałach
Zwiedzanie z przewodnikiem
Zwiedzanie z przewodnikiem
Golgota Wschodu
Golgota Wschodu