„A było ich tysiące
Michałów, Jakubów, Kaś
Wróg wyrzucał je z domowych gniazd
Jak pisklęta niezdolne do lotu.
Później wyrwani spod skrzydeł matek
Wrzuceni do wagonów, wiezieni w nieznane…”
W naszej lokalnej historii, luty jest miesiącem szczególnym. 81 lat temu, 3 lutego 1943 r. w Siedlcach odbył się pogrzeb dzieci wysiedlonych z Zamojszczyzny, które zmarły podczas transportu do dystryktu warszawskiego.
Aby uczcić ich pamięć uczniowie klasy 2tst zapalili symboliczny znicz na zbiorowej mogile znajdującej się na Cmentarzu Centralnym w Siedlcach, w której zostały pochowane 23 osoby.
W niedzielę, 25 lutego 2024 r. dwudziestoosobowa grupa młodzieży z klas: 2tst, 5thp, 4lp wraz z delegacjami ze szkół z Cegłowa, Mrozów i Kałuszyna wzięła udział w uroczystościach w Grabowcu na Zamojszczyźnie, pierwszej miejscowości, z której dokonano wysiedlenia w 1943 r. Wyjazd został przygotowany przez Stowarzyszenie Odra-Niemen oddział Mazowiecki i był okazją do poznania i upamiętnienia tej tragicznej karty historii. Młodzież wysłuchała wykładu dr. Beaty Kozaczyńskiej, pracownika Uniwersytetu w Siedlcach Następnie uczestniczyła we Mszy Świętej, którą poprzedził występ wokalno-artystyczny przygotowany przez młodzież Zespołu Szkół w Grabowcu.
Uroczystości przebiegły w atmosferze wyjątkowej powagi, wzruszenia i zadumy oraz w głębokim przekonaniu, że należy pielęgnować pamięć o tamtych wydarzeniach.