Wizyta w Muzeum Regionalnym w Siedlcach

Wizyta w Muzeum Regionalnym w Siedlcach

Z okazji 161 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego uczniowie klasy 2tst zwiedzili okolicznościową wystawę ,, Powstanie Styczniowe 1863-1865” przygotowaną przez Muzeum Regionalne w Siedlcach. Była to okazja do poznania historii i zrozumienia, że powstanie styczniowe stało się  największym zrywem narodowym Polaków. Pomimo ogromnych strat, jakie poniosło społeczeństwo polskie w wyniku działań powstańczych, represji, zsyłek i emigracji, idea walki o niepodległość przekazywana kolejnym pokoleniom, które czerpały z niej natchnienie  ostatecznie doprowadziły w 1918 roku do odrodzenia Państwa Polskiego.

Na ekspozycji zostały zaprezentowane pamiątki po powstańcach styczniowych: zdjęcia, pamiętniki, atrybuty wojskowe: broń, czapka, fragmenty umundurowania, dokumenty, druki z epoki a także biżuteria patriotyczna z okresu poprzedzającego wybuch powstania. Uczniowie mieli również okazję by poznać los i rolę lokalnych bohaterów: Władysława Rawicza, ks. Stanisława Brzóski w powstaniu.