wystawa szkolna

Narodowe Święto Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych.  11 listopada 1918 roku po 123 latach niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków – nasz kraj odzyskał suwerenność.

Historia odzyskania niepodległości to w równym stopniu codzienny trud rodaków zamieszkałych na terenach byłej Rzeczypospolitej, jak i na emigracji, podejmowany w celu zachowania polskości, rozwijania kultury i budowania polskiej myśli politycznej.

Bohaterowie tamtego okresu, mimo szykan, aresztowań, wywózek i represji ze strony zaborców, byli w stanie uchronić i rozwinąć narodową tożsamość, a następnie przekazać ją kolejnym pokoleniom, żyjącym już w odrodzonej Polsce. Jak wyglądała walka Polaków o przetrwanie, wolność i kształt naszego państwa uczniowie poznali uczestnicząc w wykładzie pt.,, Kultura w walce o niepodległość w XIX i XX wieku” , który wygłosiła prof. dr hab. Zofia Chyra – Rolicz , przygotowując i  zapoznając się ze szkolną wystawą ,, Polski wysiłek zbrojny w I wojnie światowej 1914-1918”oraz uczestnicząc w turnieju gier tematycznych ,,Dla Niepodległej (klasa 2tst)”.

Dla uczczenia i podkreślenia wspólnotowego wymiaru obchodów Święta Niepodległości uczniowie klasy 1tg i przedstawiciele szkolnego chóru uczestniczyli w akcji Niepodległa do Hymnu.

Niepodległa do Hymnu- klasa 1tg i przedstawiciele szkolnego chóru
Gry dla Niepodległej- 2tst
Gry dla Niepodległej- 2tst
Gry dla niepodległej-2tst
Gry dla Niepodległej- 2tst
wystawa szkolna
wykład Kultura w walce o niepodległość w XIX i XX wieku