Wycieczka na Warmię i Mazury

Uczniowie z klas integracyjnych: 1 li, 2 li oraz 1 be uczestniczyli w dniach 29-30 maja w wyjeździe turystyczno – edukacyjnym na Warmię i Mazury. Zwiedzili wojenną kwaterę Hitlera – Wilczy Szaniec w Gierłoży koło Kętszyna skąd w latach 1941 -1944 niemiecki przywódca decydował o losach II wojny światowej. Niemałą atrakcją dla młodzieży był Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie. Stanowi on wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju ogród zoologiczny, gdzie bezpiecznie można podejść i dotknąć dużej części jego mieszkańców należących do gatunków zwierząt dzikich. W Olsztynie uczestnicy wycieczki zapoznali się ze zbiorami Muzeum Warmii i Mazur znajdującym się w zamku z XIV wieku. Przez pięć lat zarządzającym tym obiektem był Mikołaj Kopernik. Uczcili w ten sposób wybitnego polskiego astronoma z okazji Roku Kopernika. Spacer po Olsztynie otoczonym malowniczymi jeziorami zakończyła młodzież na plaży miejskiej, gdzie znajduje się Centrum Rekreacyjno Sportowe Ukiel.

W drodze powrotnej uczniowie mieli okazję wstąpić na Pole Grunwaldzkie, na którym miało miejsce w 1410 roku zwycięstwo sprzymierzonych wojsk polsko-litewskich nad siłami zakonu krzyżackiego. Było ono wydarzeniem o ogromnym znaczeniu – skutecznie zahamowało ekspansywną politykę państwa zakonnego, stając się początkiem zmierzchu jego potęgi. Pod względem liczby biorących w nim udział uczestników to także jedno z największych starć militarnych w polskiej historii, świetnie rozegrane strategicznie dzięki sprawnemu dowodzeniu króla Władysława Jagiełły.

Park Dzikich Zwierząt Kadzidłowo
Park Dzikich Zwierząt Kadzidłowo
Gierłoż – Wilczy Szaniec
Gierłoż – Bunkry Wilczy Szaniec
Wilczy Szaniec
Muzeum w Wilczym Szańcu
Muzeum w Wilczym Szańcu
Rynek w Olsztynie, miniatura Starego Miasta
Budynek Muzeum Warmii i Mazur
Muzeum Warmii i Mazur 
Grunwald 
Grunwald