Uczniowie przy wystawie

XXVI Dzień Judaizmu w Kościele Katolickim

17 stycznia obchodzony jest Dzień Judaizmu w Kościele Katolickim w Polsce. Centralne uroczystości odbywały się w tym roku w Siedlcach. Rozpoczęły się spotkaniem modlitewnym przy pomniku upamiętniającym zagładę 17 000 siedleckich Żydów, który znajduje się w miejscu dawnej Wielkiej Synagogi.

Gościem specjalnym był ambasador Izraela, byli również biskupi i rabini. Do udziału w uroczystościach zostali zaproszeni także uczniowie siedleckich szkół min naszej szkoły.

Druga część rocznicy miała miejsce w Wyższym Seminarium Duchownym w Opolu Nowym. Wysłuchaliśmy tam wykładów, które ukazywały historię obecności Żydów na naszym terenie a później ich tragicznego końca w m.in. trzech obozach zagłady: Majdanku, Treblince i Sobiborze.  Obchodom towarzyszyła wystawa judaików pochodzących z Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach, Muzeum Parafialnego w Kocku oraz ze zbiorów prywatnych.