Dyrekcja, koordynator warsztatów, prowadzący, uczestnicy - uczniowie

Innowacja „EKO-LOGIKA. Sztuka roślinnego gotowania”

Logotyp EKO - LOGIKA Sztuka roślinnego gotowania INNOWACJA DLA SZKÓŁ GASTRONOMICZNYCH

Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 3 w Siedlcach brał udział we wdrożeniu innowacji „EKO-LOGIKA. Sztuka roślinnego gotowania”. To unikatowy produkt edukacyjny, wybrany przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, do wdrożenia w 50 polskich szkołach branżowych o profilu gastronomicznym. Eko-logika jest wynikiem i podsumowaniem projektu innowacyjnego zrealizowanego przez Dorotę i Tomasza Ryglów w ramach Inkubatora Innowacji Społecznych TransferHUB prowadzonego przez Fundację Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych FISE, PwC Polska Spółka z o.o. oraz Fundację Pracownię Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”.
Koordynatorkami tego przedsięwzięcia z ramienia szkoły były wicedyrektor Pani Ewa Dejda oraz Pani Anna Borychowska, nauczyciel przedmiotów zawodowych.
W ramach projektu w szkole odbyły się warsztaty kuchni wegańskiej. Prowadzącym był Pan Sebastian Gołębiewski, doradca i trener kulinarny oraz kucharz z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. W zajęciach uczestniczyli uczniowie z klasy 3 technikum żywienia i usług gastronomicznych, którzy: poznali przepisy kulinarne; nauczyli się gotować potrawy wegańskie; zdobyli wiedzę na temat kuchni wegańskiej, zdobyli nowe umiejętności, pozwalające na bardziej efektywne gotowanie; zdobyli wiedzę i umiejętności praktyczne związane ze zdrowym żywieniem i ekologicznym żywieniem oraz wpływem diety na zdrowie człowieka. Teoria poparta była praktyką. Prowadzący, pokazał w jaki sposób można przygotować niezwykłe potrawy wegańskie. Podczas tych trzech dni uczniowie przygotowali m.in. spaghetti z surowej cukinii z pesto z pomidorów i wege parmezanem, pieczonego selera z pikantnym sojonezem , olejem z pora, piklowaną czerwoną cebulą , marynowaną rzodkiewką oraz z ziemniakami puree z gorczycą i czarnuszką, rozmarynowy wege crème brulee, zupę grzybową a’la ramen, wege Pad tai, carpaccio z buraka, prażonymi orzechami i hummusem z cieciorki, pierogi wege z tofu, muffiny czekoladowe z cukinii i cieciorellą czy napój złote ,,mleko” w wersji wege.
Więcej informacji: popojutrze_zawodowo@senseconsulting.pl

Dyrekcja, koordynator warsztatów, prowadzący, uczestnicy - uczniowie
Uczniowie przygotowują potrawy z wykorzystaniem ziół.
Uczniowie przygotowują wegański deser.
Uczennice rozdrabniają warzywa.