Dzień Bezpiecznego Internetu

Beata Kosmalska

WebQuest jest przygotowany dla uczniów klas liceum ogólnokształcącego,
liceum profilowanego i technikum na przedmioty:
technologia informacyjna, informatyka i technika pracy biurowej
do realizacjipodczas lekcji w ramach obchodzonego w naszej szkole
TYGODNIA BEZPIECZNEGO INTERNETU

"Baw się w Internecie - BEZPIECZNIE"

M E N U

WPROWADZENIE
ZADANIE
PROCES
KONKLUZJA
EWALUACJA

WPROWADZENIE

Dzień Bezpiecznego Internetu, ustanowiony z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku w ramach programu "Safer Internet", ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży podczas korzystania z zasobów internetowych. Międzynarodowe obchody Dnia Bezpiecznego Internetu patronatem objęła Viviane Reding, Komisarz ds. Mediów i Społeczeństwa Informacyjnego. Złotym Partnerem międzynarodowych obchodów jest UPC/Liberty Global.

ZADANIE

Waszym zadaniem będzie połączenie treści, z którymi zapoznaliście się na lekcjach technologii informacyjnej dotyczących posługiwania się programami użytkowymi, jak również wiedzą z zakresu podstaw tworzenia stron internetowych z wyszukanymi informacjami na temat bezpiecznego poruszania sie w sieci.
Po wykonaniu swoich zadań i zgromadzeniu niezbędnych do przedstawienia problemu wiadomości, będziecie potrafili odróżnić zagrożenia, jakie możecie spotkać w Internecie, jak również będziecie umieli podzielić się swoją wiedzą ze znajomymi.

W ramach swoich działań wykonacie:
  • prezentację multimedialną w programie PowerPoint
  • prostą stronę internetową
  • plakaty
  • Quiz tematyczny
  • animację

Podzielicie się na pięć grupy. W każdej z nich wybierzecie osobę, która będzie koordynatorem Waszych działań i jednocześnie łącznikiem z nauczycielem. Żeby wykonywane przez Was czynności kojarzyły się z nazwami grup nadamy im nazwy:
  • GRUPA I: Budowniczowie strony
  • GRUPA II: Budowniczowie prezentacji
  • GRUPA III: Twórcy zapytań
  • GRUPA IV: Malarze plakatów
  • GRUPA V: Animatorzy

PROCES

1. Podzielicie się na grupy i wybierzecie lidera każdej z nich
  2. Liderzy wylosują, do której grupy zostaniecie przypisani
  3. Zapoznacie się z zadaniami Waszych grup i sprawiedliwie podzielicie się pracą
  4. Do zadań poszczególnych grup będzie należało:

BUDOWNICZOWIE STRONY:

Wykonacie stonkę internetową na temat DNIA BEZPIECZNEGO INTERNETU. Spróbujcie przedstawić na niej ideę Dnia Bezpiecznego Internetu, podstawowe wiadomości odnoszące się do obchodów tego dnia w Polsce i na świecie oraz hiperłącza do stron odnoszących się do tego wydarzenia. Mile widziana oprawa graficzna.

BUDOWNICZOWIE PREZENTACJI:

Wasza grupa będzie miała za zadanie stworzenie prezentacji multimedialnej na temat DNIA BEZPIECZNEGO INTERNETU. Pomyślcie, jak przedstawić w kilku slajdach najważniejsze wydarzenia tego Dnia oraz przybliżyć Waszym kolegom i koleżankom zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa w sieci.

TWÓRCY ZAPYTAŃ:

Macie bardzo odpowiedzialne zadanie. Poproszę Was o przygotowanie quizu dla kolegów i koleżanek z innych klas pod tytułem: "Surfuję w sieci - jestem bezpieczny". Zaproponujcie kilka pytań wielokrotnego wyboru i wykonajcie odpowiedni dokument w edytorze tekstu.

MALARZE PLAKATÓW:

Liczę na Wasze umiejętności z zakresu wykonywania dokumentu tekstowego z obiektami graficznymi. Waszym zadaniem będzie wykonanie plakatu, który nie tylko będzie propagował ideę Dnia Bezpiecznego Internetu ale również zachęci innych uczniów do poszukiwania wiadomości na temat bezpieczeństwa w sieci.

ANIMATORZY:

Dla Was mam bardzo miłe zadanie ale wymagające od Was pomysłowości i może jeszcze dawki poczucia humoru. Zadaniem Waszej grupy będzie przygotowanie animacji z wykorzystaniem znanych Wam już programów, ukazującej problem zagrożeń w sieci. Jeśli uda się Wam stworzyć animację z nutkš humoru będzie to dodatkowy atut Waszej pracy.

Całej grupie życzę miłej i twórczej pracy!

Pamiętajcie! Powodzenie grupy zależy od każdego z WAS!

KONKLUZJA

Dzień Bezpiecznego Internetu ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. W zeszłym roku w obchodach DBI wzięło udział 56 państw. Teraz do tych działań dołączyliście również Wy. Wykonując powierzone Wam zadania, nie tylko sami zapoznaliście się z zagadnieniami bezpieczeństwa w sieci ale również prezentując swoje prace innym, możecie zapoznać ich z tymi bardzo ważnymi zagadnieniami.

"Surfujcie w sieci - BEZPIECZNIE"