Finał XXV Jubileuszowej Ogólnopolskiej edycji Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”
W dniach 7-9 czerwca Laureatka Samorządowego Konkursu Nastolatków "Ośmiu Wspaniałych" Sandra Skup brała udział w Finale Ogólnopolskim. Podczas Gali, która odbyła się w Białogardzie godnie reprezentowała naszą szkołę i miasto Siedlce. Serdecznie gratulujemy!

fotoreportaż

Kolejny sukces Justyny Kresowskiej
7 czerwca 2019 r. o godz. 17:00 na skwerze przy Fontannie licznie zgromadzona publiczność uczestniczyła w uroczystości wręczenia statuetek oraz prezentacji Laureatów XXIV Miejskiego Festiwalu Twórczości Dziecięcej i Młodzieżowej Siedlce 2019 w kategoriach twórczość literacka, plastyka i piosenka. Wystąpiła tam również uczennica klasy 1 th Justyna Kresowska, wykonując utwór „Dziś późno pójdę spać”. W kategorii Piosenka rywalizowało 99 podmiotów z siedleckich szkół podstawowych i średnich. Gratulujemy Justynie III miejsca i życzymy dalszych sukcesów.

fotoreportaż

III Dzień Siedleckich Organizacji Pozarządowych
III Dzień Siedleckich Organizacji Pozarządowych odbył się w czwartek 06 czerwca na placu Sikorskiego w Siedlcach. Patronat nad imprezą objął Prezydent Miasta Siedlce. Był to piknik, podczas którego organizacje pozarządowe z Siedlec prezentowały się mieszkańcom miasta oraz regionu. Wśród uczestników byli uczniowie, wolontariusze naszej szkoły wraz z nauczycielami. Wokalistki naszej szkoły zaprezentowały dorobek artystyczny na scenie. Natomiast wolontariuszki działające w szkolnym kole PCK prezentowały pokazy udzielania pierwszej pomocy oraz dokonywały pomiaru ciśnienia tętniczego krwii. Inicjatorkami udziału w festynie były nauczycielki wiedzy o społeczeństwie panie Bożena Uziębło i Aleksandra Mokrzecka. Celem imprezy była promocja i prezentacja dorobku organizacji pozarządowych działających na terenie Miasta Siedlce, pobudzenie aktywności społecznej dzieci i młodzieży szkolnej oraz innych mieszkańców Miasta Siedlce i regionu. Organizatorami wydarzenia byli: Stowarzyszenie Ośrodek Kultury i Aktywności Lokalnej w Krzesku wraz z Radą Organizacji Pozarządowych Miasta Siedlce oraz Miejskim Ośrodkiem Kultury w Siedlcach.

fotoreportaż

www.siedlce.pl

www.tubasiedlec.pl

tygodniksiedlecki.com

X Mistrzostwa Siedlec Szkół Ponadgimnazjalnych w Piłce Nożnej Dziewcząt o Puchar Prezydenta
W dniach 04-07.06.2019 na boisku szkolnym Orlik odbyły się X Mistrzostwa Siedlec Szkół Ponadgimnazjalnych w Piłce Nożnej Dziewcząt o Puchar Prezydenta. Naszą szkołę dzielnie reprezentowały następujące uczennice:
1 Dąbrowska Zuzanna 3tg
2 Kucińska Dominika 2th
3 Kudelska Julia 3tg
4 Żołna Agata 2tk
5 Jaszczuk Karolina 3tg
6 Duszyńska Anna 1tgk
7 Ochnik Patrycja 1bk
8 Kowalczyk Karolina 1tgk
9 Plis Luiza 2tg
10 Zielińska Olga 1bk
11 Ryś Klaudia 2 tk
12 Golec Natalia 1 tgk
W eliminacjach meczach nasze bohaterki pokonały Ekonomik 3;0, a Żółkiewski 2;0. W meczu finałowym pokonały Elektryk 2;0, a najlepszą bramkarką turnieju bez straty bramki została Plis Luiza. Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.
KATEDRA WF

fotoreportaż

Dzień Sportu 2019

fotoreportaż

Finał projektu
3 czerwca zakończyła się realizacja projektu ,, O tym nie można zapomnieć - spotkania z osobami, które przeszły piekło obozów koncentracyjnych i deportacji podczas II wojny światowej”, w ramach którego uczniowie: Julia Kiełczykowska, Justyna Kresowska, Daniel Pieńkowski i Kamil Woźniak nagrali 50 minutowy wywiad z Panią Salomeą Gałązką a następnie przygotowali 6 min trailer, który zaprezentowali podczas finału 10 edycji projektu. I chociaż tym razem nie udało się znaleźć w trójce najlepszych, mimo że film otrzymał bardzo pozytywne recenzje, to uczniowie poprzez liczne kontakty i rozmowy ze świadkami tych tragicznych wydarzeń, otrzymali coś co jest rzeczą dostępną tylko dla nielicznych i już wkrótce bezcenną – żywą lekcję historii. Spotkania ze świadkami pozwoliły im, nie tylko na poznanie faktów historycznych z ust bezpośrednich uczestników zdarzeń, ale również rozbudziły w nich wrażliwości i empatię.

fotoreportaż

XXIV Miejski Festiwal Twórczości Dziecięcej i Młodzieżowej Siedlce 2019
„Więc w tej ciszy ukryta ja – liść oswobodzony od wiatru...” słowa Papieża św. Jana Pawła II stały się mottem XXIV Miejskiego Festiwalu Twórczości Dziecięcej i Młodzieżowej - Siedlce 2019. W majowych zmaganiach wzięły udział Martyna Kurenda i Katarzyna Terlikowska z klasy 2tg. Uczennice startowały w kategorii literatura i plastyka. Tematyka prac plastycznych i literackich była związana z 20. rocznicą wizyty Jana Pawła II w naszym mieście.

fotoreportaż

wiersz Katarzyny Terlikowskiej

Ogólnopolski Konkurs Literacki
W tegorocznym Ogólnopolskim Konkursie Literackim „O diamentowe pióro” wzięły udział uczennice naszej szkoły. Konkurs adresowany był do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych oraz osób dorosłych. Organizatorzy zaznaczyli, iż celem głównym przedsięwzięcia jest upowszechnianie i rozwijanie twórczości literackiej. Jury po zapoznaniu się z utworami, które zakwalifikowały się do konkursu postanowiło przyznać następujące miejsca w kategorii - wiersz o tematyce dowolnej: I nagroda – Wiktoria Budukiewicz (3tg), II nagroda – Katarzyna Terlikowska (2tg), III nagroda – Martyna Kurenda (2tg) oraz wyróżnienie - Maja Ignaciuk (1th). Gratulujemy nagrodzonym uczennicom, życzymy kolejnych sukcesów literackich.

fotoreportaż

Spoleto 2019
Grupa włoska z opiekunami pozdrawia Dyrekcję oraz uczniów naszej szkoły. Pomimo złej pogody humory nam dopisują. Zwiedziliśmy już Rzym oraz zobaczyliśmy Cascata delle Marmore - słynny wodospad w Terni. Spoleto odkrywamy codziennie podczas spacerów i zakupów w wolnym czasie. Stażyści odbywają praktyki w uroczych włoskich restauracjach, hotelach i małym zakładzie samochodowym. Nasz pobyt powoli dobiega końca, więc do zobaczenia w Polsce:)

fotoreportaż

Gala Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”
Za nami XXV edycja Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”. Tytuł Laureata konkursu otrzymała Sandra Skup uczennica II klasy liceum ogólnokształcącego. W finale ogólnopolskim konkursu, Miasto Siedlce reprezentować będzie Sandra Skup – uczennica naszej szkoły. Prezydent Miasta Siedlce oraz Przewodniczący Rady Miasta wręczyli laureatom nagrody i listy gratulacyjne, które otrzymali również rodzice laureatów i dyrektorzy szkół. Celem Konkursu jest upowszechnianie młodzieżowego wolontariatu, promowanie pozytywnych, prospołecznych postaw i działań młodzieży na rzecz najbliższego otoczenia: grupy rówieśniczej, sąsiadów, osiedla, szkoły, klasy oraz upowszechnienie życzliwości na co dzień, jako antidotum na agresję i brutalizację życia. Sandrze serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

fotoreportaż

www.siedlce.pl

zyciesiedleckie.pl

www.podlasie24.pl

www.tygodniksiedlecki.com

www.siedlce.caritas.pl

"Sztuka pisana"
Miło jest nam poinformować, że uczennica naszej Szkoły Magdalena Kamińska z klasy 3th zdobyła 3. miejsce w II Miejskim Konkursie Kaligraficznym "Sztuka pisana". Uczennicy składamy gratulacje!!!


Jarmark Św. Stanisława
Jak co roku, nasza szkoła w dniu 10 maja 2019 roku prezentowała się na Jarmarku Św. Stanisława w Siedlcach. Choć pogoda nie dopisała nasze stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem i odwiedziło nas wielu gości.

fotoreportaż

Projekt:
"Staże za granicą"
9 maja 2019 odbyło się ostatnie spotkanie grupy włoskiej przed wyjazdem na praktyki zawodowe w ramach programu Erasmus+. Uczniowie otrzymali stroje robocze, koszulki z logo szkoły oraz słowniki. Dostali również ostatnie wskazówki dotyczące przygotowania i wyjazdu na staż w Spoleto. 12 maja 2019 o godzinie 8:00 młodzież wraz z opiekunami rozpoczęła swoją włoską przygodę.

fotoreportaż

Centralne obchody uchwalenia Konstytucji 3 Maja
3 maja 2019 roku delegacja uczniów z klasy 3ze i 2lb wraz z panem dyrektorem Krzysztofem Grzegorczukiem i opiekunem pocztu sztandarowego panią Bożeną Uziębło uczestniczyła w centralnych obchodach uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystość rozpoczęła Msza Święta w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem Biskupa Siedleckiego Kazimierza Gurdy. Po mszy nastąpił przemarsz na Skwer generała Tadeusza Kościuszki. Zgodnie z ceremoniałem wojskowym uroczystość rozpoczęto podniesieniem flagi państwowej oraz odśpiewaniem hymnu narodowego, następnie głos zabrał Prezydent Miasta Siedlce pan Andrzej Sitnik.
Po przemówieniu prezydenta złożono kwiaty i znicze pod pomnikiem gen.Tadeusza Kościuszki, wysłuchano hejnału „Witaj Majowa Jutrzenko” wykonanego przez trębacza na wieży ratusza.
Uroczystość zakończyła wiązanka pieśni patriotycznych i wojskowych w wykonaniu Orkiestry Wojskowej w Siedlcach.

fotoreportaż

Pożegnanie maturzystów 2019

fotoreportaż

Wycieczka do Berlina
W dn 26.-29.04.19r. uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami p. Małgorzatą Batowską i p. Moniką Lewczuk wzięli udział w wycieczce do Berlina, miasta nowoczesnego, wielokulturowego, tętniącego życiem, w którym ślady przeszłości widoczne są choćby w jego architekturze. Młodzież zobaczyła najpiękniejsze i najważniejsze miejsca w stolicy Niemiec, m.in.: Bramę Brandenburską, Katedrę Berlińską, Czerwony Ratusz, Reichstag, Kościół Pamięci Cesarza Wilhelma i wiele innych. Uczniowie zwiedzili również wspaniałe zoo - największe w Europie i akwarium, wjechali na Wieżę Telewizyjną, z której podziwiali piękną panoramę miasta. Każdego dnia mieli wiele okazji sprawdzić swoją znajomość języka niemieckiego w sytuacjach życia codziennego. Pozostały niezapomniane wrażenia i zdjęcia.

fotoreportaż

Wyjazd edukacyjny na Majdanek
i do Lublina
25 kwietnia 2019 r. uczniowie naszej szkoły z klas: 1 li, 1 lb, 1 tp, 1 kb i 4 tk uczestniczyli w wyjeździe edukacyjnym do Lublina i na Majdanek. Młodzież miała możliwość zwiedzić niemiecki obóz koncentracyjny na Majdanku nazywany „Cmentarzyskiem Europy”, w którym zginęli obywatele ponad 30 krajów. Tragiczna historia lubelskiego obozu koncentracyjnego dobiegła końca 22 lipca 1944 r. Wkrótce na terenie Majdanka zorganizowano obóz NKWD dla aresztowanych członków polskiego Państwa Podziemnego. Ciekawa historia Lublina przybliżona została uczniom podczas zwiedzania zabytków Starego Miasta i Zakrystii Akustycznej w Archikatedrze lubelskiej oraz przemierzania korytarzy Podziemnej Trasy Turystycznej. Zwieńczeniem wyjazdu było podziwianie przepięknej panoramy miasta z Wieży Trynitarskiej.

fotoreportaż

Rocznica wyzwolenia obozu w Ravensbrück z udziałem naszych uczniów
W tegorocznych uroczystościach rocznicowych w Ravensbrück wzięli udział uczniowie naszej szkoły Martyna Jaroszczyk z 4th, Aleksandra Saweczko z 4th, Karol Bieliński i Kacper Hołubiec z 4ts, których film "Podróż mimo woli". przedstawiają losy siedleckiej sybiraczki Haliny Witkowskiej został zaprezentowany podczas oficjalnych uroczystości.

fotoreportaż

film

czytaj więcej

Mistrzostwa Młodych Kelnerów 2019
Dnia 9 kwietnia 2019r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Siedlcach odbyła się kolejna edycja Mistrzostw Młodych Kelnerów, organizowanych we współpracy ze Stowarzyszeniem Kelnerów Polskich. Patronat Honorowy nad mistrzostwami objęli Ministerstwo Edukacji Narodowej, Marszałek Województwa Mazowieckiego, Mazowiecki Kurator Oświaty, Prezydent Miasta Siedlce (fundator pucharów), Starosta Powiatu Siedleckiego (fundator nagrody za drugie miejsce profesjonalnego blendera oraz sprzętu barmańskiego). W rozgrywkach wzięli udział uczniowie z 14 szkół gastronomicznych z całej Polski.

fotoreportaż

czytaj więcej

organizatorzy

tv-wschod

tygodniksiedlecki

tubasiedlec

warszawa.tvp.pl

warszawa.tvp.pl

plakat

Drużynowy konkurs wiedzy o krajach anglojęzycznych
W dniu 04 kwietnia 2019, w świetlicy szkolnej, odbył się drużynowy konkurs wiedzy o krajach anglojęzycznych. Udział w nim wzięły klasy maturalne: 3li, 4th, 4ts, 4tk.
Drużyny składające się z 2 lub 3 uczniów- reprezentantów danej klasy- musiały zmierzyć się z pytaniami po polsku i po angielsku dotyczącymi historii, geografii, kultury oraz bieżącej polityki krajów anglojęzycznych. Zmagania uczniów obserwowały klasy 4ts, 4th i 4tk z opiekunami. Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:
I miejsce zajęła klasa 4th
II miejsce zajęła klasa 3li
III miejsce zajęła klasa 4ts
Wszystkim uczestnikom konkursu bardzo dziękuję za udział zaś zwycięzcom z klasy 4th serdecznie gratuluję!
Organizator konkursu: Elżbieta Sobiczewska
Fotorelacja: Paulina Pliszka

fotoreportaż

Młodzieżowe Spotkanie Literackie
„Poezja jest dla mnie najbardziej intymną formą sztuki. Dlatego też zawsze szukałam poezji i wybierałam taką, która była mi najbliższa na różnych etapach życia” - słowa Anny Nehrebeckiej przyświecały uczestnikom warsztatów literackich w Domu Pracy Twórczej Reymontówka. W dniach 3- 4 kwietnia br. uczennice Katarzyna Terlikowska (2tg) i Martyna Kurenda (2tg) wzięły udział w Powiatowych Spotkaniach Literackich „Poetyckie pogaduchy z Anną Nehrebecką”. Znana aktorka filmowa i teatralna podzieliła się z młodzieżą refleksjami na temat roli poezji w jej życiu. Uczestnicy warsztatów mieli okazję przeczytać wiersze artystki, poznać arkana tworzenia poezji, napisać kilka pięknych liryków oraz spędzić czas obcując z przyrodą.

fotoreportaż

Rozsądni – Odpowiedzialni – Bezpieczni
Do kalendarza przedsięwzięć Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Siedlcach na stałe weszły akcje edukacyjno - profilaktyczne. W bieżącym roku szkolnym od 25 marca do 29 marca odbyło się działanie pod hasłem „Rozsądni – Odpowiedzialni – Bezpieczni”.

czytaj więcej

fotoreportaż

mazowiecka.policja.gov.pl

warszawa.tvp.pl

plakat

Podziękowanie za udział w projekcie BohaterON
Na przełomie września i października ubiegłego roku na terenie szkoły został przeprowadzony projekt ,, BohaterON w Twojej Szkole – części III edycji ogólnopolskiej kampanii BohaterON – włącz historię!,,, w ramach którego uczniowie pisali kartki i listy z życzeniami do Powstańców Warszawskich.

czytaj więcej

podziękowanie

Warsztaty Literackie
„Znani i cenieni z naszego miasta –
Stanisław Zdanowski”
Jeśli nie chcesz być zapomnianym szybko (…), albo zaraz pisz rzeczy warte przeczytania, albo czyń rzeczy warte opisania. 29 marca 2019r. młodzież naszej szkoły miała okazję uczestniczyć w warsztatach literackich. Tym razem inspiracją poetycką dla młodych artystów stała się postać Stanisława Zdanowskiego, polskiego działacza niepodległościowego i społecznego, legionisty i żołnierza, wiceprezydenta Siedlec w latach 1931-1939. Zajęcia warsztatowe prowadzili Barbara Maksymiuk i Krzysztof Tomaszewski z Siedleckiej Grupy Literackiej „Witraż”. W spotkaniu uczestniczyła młodzież klas: 1th, 2tg, 3tg, 4tg, 4th. Koordynatorzy SGL postanowili zaprosić do udziału w Młodzieżowym Spotkaniu Literackim dwie uczennice z 2tg: Katarzynę Terlikowską i Martynę Kurendę. Warsztaty w Reymontówce w Chlewiskach poprowadzi znana aktorka filmowa i teatralna - Anna Nehrebecka.

fotoreportaż

Wycieczka do Brofaktury
Dnia 25 marca uczniowie z klasy 1tg wraz z opiekunami uczestniczyli w wycieczce zawodowej w Brofakturze - Siedleckim Browarze Restauracyjnym. Mieli tam możliwość poznania rzeczywistych warunków pracy w kuchni, browarze i sali restauracyjnej. Młodzież poznała m.in.: produkcję piwa, organizację pracy w kuchni, profesjonalny sprzęt gastronomiczny, zasady sporządznia niektórych potraw, np. jedynej w Siedlcach, sezonowanej wołowiny. Uczniowie mieli również okazję spróbowania wołowych burgerów z dodatkami.

fotoreportaż

XVIII Spontaniczny Turniej Sztuki Recytatorskiej „Ścieżki Słów”
21.03.2019r. w Miejskim Ośrodku Kultury w Siedlcach odbył się XVIII Spontaniczny Turniej Sztuki Recytatorskiej „Ścieżki Słów”. Naszą Szkołę reprezentowała Maja Ignaciuk - uczennica klasy 1th. Zaprezentowała jeden z utworów Wisławy Szymborskiej. Konkurs uświetnił koncert poezji śpiewanej Anny Przedlackiej i Macieja Turkowskiego.

fotoreportaż

XII Siedleckie Targi Edukacyjne Wyższych Uczelni i Szkół Ponadgimnazjalnych
„KU PRZYSZŁOŚCI ZAWODOWEJ”
14 marca 2019 r. Samorządowe Centrum Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli w Siedlcach wraz z Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Siedlcach oraz Stowarzyszeniem Pomocy ZSP nr 3, zorganizowało XII Siedleckie Targi Edukacyjne Wyższych Uczelni i Szkół Ponadgimnazjalnych.

sprawozdanie

fotoreportaż

"Turbolandeskunde - Wędrówka Po Krajach Niemieckiego Obszaru Językowego"
Dnia 12.03.2019 uczennice klasy 3 th Magdalena Kamińska, Wiktoria Wasiluk i Aleksandra Ścichocka, reprezentowały naszą szkołę w II etapie V edycji ogólnopolskiego konkursu wiedzy na temat Austrii "Turbolandeskunde - Österreich". Uczennice rozwiązywały test wiedzy z historii, geografii, gospodarki, literatury oraz polityki w języku niemieckim. "Samochodówka" zdobyła III miejsce pokonując między innymi drużynę "Królówki". Serdecznie gratulujemy !!!

fotoreportaż

Widzę - rozmawiam - reaguję
21 lutego 2019 roku w sali konferencyjnej Urzędu Miasta Siedlce odbyło się spotkanie dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych w ramach kampanii "Widzę - rozmawiam - reaguję. O zagrożeniach czyhających na współczesną młodzież" zorganizowane przez Komendę Miejską Policji w Siedlcach, IPA Region Siedlce, Centrum Kształcenia Ustawicznego w Siedlcach oraz Szkoła Podstawowa Nr 11 im. Jana Pawła II w Siedlcach. W spotkaniu wzięli udział również uczniowie klasy 1th pod opieką psychologa szkolnego Renaty Szewczak.

życiesiedleckie.pl

Calvados Nouvelle Vogue Trophies
Dnia 4 lutego 2019r. w Krakowie odbyła się polska edycja międzynarodowego konkursu barmańskiego Calvados Nouvelle Vogue Trophies. W zmaganiach barmańskich wzięło udział 18 uczniów szkół hotelarsko-gastronomicznych z całej Polski. Temat przewodni tegorocznego konkursu to „Pokój”. Uczniowie mieli 12 minut na wykonanie dekoracji oraz 7 minut na wykonanie czterech jednakowych short drinków własnej kompozycji na bazie wylosowanej marki Calvados. Dodatkowym elementem zmagań był blind test (rozpoznanie 6 smaków syropów firmy Monin). Wszyscy zawodnicy oceniani byli jawnie przez profesjonalne jury: technika, smak, aromat i wygląd zewnętrzny. Naszą szkołę reprezentowała Gabriela Księżak z klasy IVtk, zajmując zaszczytne III miejsce. Gabrysia przygotowała drinka o nazwie „Shiny flower” złożonego z Calvadosu, likieru Triple sec, syropu z kwiatu bzu oraz soku wiśniowo-jabłkowego. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!! Szczególne podziękowania składamy Panu Dariuszowi Kosiorkowi z Poznańskiej Akademii Barmanów za merytoryczne wsparcie podczas przygotowań do konkursu.

fotoreportaż

Pamięć o Dzieciach Zamojszczyzny
31 stycznia minęła 76 rocznica przybycia do Siedlec transportu Dzieci z Zamojszczyzny. Aby przypomnieć i uczcić pamięć tych tragicznych wydarzeń klasa 4th oraz uczniowie realizujący projekt ,,O tym nie można zapomnieć - spotkania z osobami, które przeszły piekło obozów i deportacji podczas II wojny światowej” wysłuchali wykładu dr Beaty Kozaczyńskiej pt.,,Ocalone z transportów Dzieci Zamojszczyzny". Spotkanie zostało przygotowane we współpracy z Instytutem Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach oraz Stowarzyszenia Aktywności Lokalnej BIAŁKI. Po wykładzie grupa uczniów udała się na cmentarz przy ulicy Cmentarnej, aby zapalić znicz pod pomnikiem Dzieci Zamojszczyzny. Wydarzenia były również okazją do spotkania z Panią Salomeą Gałazką – Dzieckiem Zamojszczyzny podczas, którego nagrana została notacja, którą uczniowie zaprezentują w czerwcu na podsumowaniu projektu ,,O tym nie można zapomnieć…” w Instytucie Pamięci Narodowej.

fotoreportaż

Kolędowanie
w „Domu nad Stawami” i Hospicjum
Z wesołą piosenką, muzyką i tańcem zawędrowali nasi uczniowie- wolontariusze z klasy: 3tk, 1li, 1lb i 1bk, 23 stycznia 2019 r. do Domu nad Stawami oraz Zakładu Opiekuńczo - Leczniczego w Siedlcach. Młodzież przygotowywała od kilku tygodni dla pensjonariuszy jasełka i koncert kolęd. Wspólne wykonanie najpiękniejszych pieśni bożonarodzeniowych naszych uczniów z osobami przebywającymi w tych placówkach to już kilkuletnia tradycja w ramach akcji Pola Nadziei. Kolędowanie w Zol-u i „Domu nad Stawami” jest zawsze dużym przeżyciem zarówno dla młodzieży, jak i dla osób chorych.

fotoreportaż

Wystawa z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości
„To jest czas, w którym trzeba poświęcić wiele, żeby wszystko ocalić”- to tytuł wystawy przygotowanej przez Muzeum Regionalne w Siedlcach w ramach 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, którą obejrzeli uczniowie klasy 4th. Na wystawie w sposób chronologiczny od powstań narodowych, aż do końca międzywojnia zaprezentowane zostały najważniejsze wydarzenia z dziejów Siedlec, ze szczególnym uwzględnieniem lat 1914-1918. Wizyta w muzeum była również okazją do obejrzenia wystawy ,,Podsiedlecka wieś w I poł. XX wieku” oraz ,,Boże Narodzenie w sztuce ludowej – Wschodnie Mazowsze, Południowe Podlasie”, na której wyeksponowano prace współczesnych twórców ludowych pochodzących z terenu wschodniego Mazowsza i południowego Podlasia.

fotoreportaż

Studniówka 2019
Minęła studniówka z wielkim hukiem i ................ Nasi maturzyści zainaugurowali sezon studniówek. Przepiękna studniówka odbyła się 5 stycznia w "Orchidei" w Siedlcach. Bal, zgodnie z tradycją rozpoczęto pięcioma polonezami, które zatańczyli przedstawiciele wszystkich klas. Dominował polonez do muzyki z filmu "Czas honoru", był też piękny polonez do filmu "Ogniem i mieczem" - "Dumka na dwa serca".

fotoreportaż

Finał akcji MEN
promującej
przedświąteczny wolontariat
"Razem na Święta"
Ponad 6 tys.szkół, przedszkoli i placówek oświatowych włączyło się w akcję „Razem na Święta” organizowaną przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Okres przedświąteczny to najlepszy czas, aby okazać wsparcie osobom starszym, chorym, samotnym, potrzebującym pomocy z naszych społeczności szkolnych i lokalnych. Nasza szkoła stara się na co dzień pomagać tym najsłabszym, najbardziej potrzebującym. Wolontariusze z klas 1tg,1tgk,1tp,1th,1li,1lb,1bk,2lb,2li,2th aktywnie włączyli się w przedświąteczny wolontariat. W ramach akcji „Razem na Święta” nasza placówka podjęła następujące działania:
-wolontariusze włączyli się w przygotowanie Wigilii organizowaną przez Caritas Diecezji Siedleckiej dla osób samotnych, ubogich, bezdomnych, starszych i potrzebujących,
-uczniowie własnoręcznie wykonali piękne karty świąteczne z życzeniami i przekazali wszystkim gościom na Wigilii dla samotnych,
-wolontariusze wzięli udział w świątecznej zbiórce żywności i z pozyskanych produktów przygotowali paczki świąteczne dla potrzebujących uczniów z naszej szkoły.
Serdeczne podziękowania uczniom, nauczycielom oraz rodzicom za włączenie się w tą przedświąteczną akcję składają koordynatorzy pani Urszula Konstantynowicz i pani Bożena Uziębło.
„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.”
(św. Jan Paweł II)

fotoreportaż

Wigilia Caritas
Tradycyjnie, jak co roku, Caritas Diecezji Siedleckiej zorganizował 24 grudnia 2018 roku Wigilię dla osób samotnych, ubogich, bezdomnych, starszych i potrzebujących. Pomoc przy wigilii oraz oprawę muzyczną przygotowali wolontariusze naszej szkoły. Miłym akcentem było wręczenie kart świątecznych z życzeniami wykonanych przez uczniów naszej szkoły wszystkim gościom wigilijnym. Tego dnia nie zabrakło wspólnej modlitwy, czytania Ewangelii, dzielenia się opłatkiem, śpiewu kolęd oraz tradycyjnych potraw. Na uroczystości gościli biskup siedlecki Kazimierz Gurda, biskup pomocniczy Piotr Sawczuk oraz dyrektor siedleckiej Caritas ks.Marek Bieńkowski. Opiekun Szkolnego Koła Caritas pani Bożena Uziębło serdecznie dziękuje wolontariuszom: Julicie Uziębło, Paulinie Jastrzębskiej, Klaudii Kruś, Magdalenie Wysockiej, Sandrze Skup, Wiktorii Wożnicy i Justynie Kresowskiej za czas poświęcony w tym wyjątkowym dniu.

fotoreportaż

www.siedlce.caritas.pl

www.tygodniksiedlecki.com

www.facebook.com

Spotkanie świąteczne 2018
Hasło “Ścieżki, drogi, przystanki - oblicza ludzkiego życia” przyświecało tegorocznemu spotkaniu z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Młodzież klas 1th, 2tg i 3ts zaprezentowała pantomimę - spektakl o życiu jako ogromnej sile, która pozwala człowiekowi odnosić sukcesy, ale i napotykać porażki. Przybliżona symbolika obrazowała odwieczne, uniwersalne problemy, które nie gasną, nie dezaktualizują się, nurtują stale człowieka. Poranne, nastrojowe spotkanie zakończył koncert pastorałek i piosenek świątecznych w wykonaniu solistów szkolnego zespołu wokalnego.

fotoreportaż

Świąteczna Gala Wolontariatu
W sali konferencyjnej Urzędu Miasta Siedlce 19 grudnia odbyła się Świąteczna Gala Wolontariatu "Bądź wolontariuszem cały rok". Spotkanie było okazją do podsumowania rocznej pracy Centrum Wolontariatu Caritas Diecezji Siedleckiej w Siedlcach oraz podziękowań najbardziej aktywnym wolontariuszom połączone ze spotkaniem opłatkowym. Wzięli w nim udział między innymi wolontariusze ze szkolnego koła Caritas działającego w naszej szkole z klas: 1tgk,1tp,1tk,2lb,2li,3th wraz z opiekunem panią Bożeną Uziębło. Spotkanie miało charakter przedświąteczny. Nawiązywało do obchodzonego 5 grudnia Międzynarodowego Dnia Wolontariusza. Szczególne podziękowanie z rąk dyrektora Caritas Diecezji Siedleckiej ks. Marka Bieńkowskiego odebrała Sandra Skup uczennica klasy 2li za bezinteresowną pomoc na rzecz dzieci z Caritas Diecezji Siedleckiej Świetlicy Profilaktyczno -Wychowawczej w Siedlcach. Kolędy i piosenki o tematyce świątecznej zaśpiewała podczas Gali wolontariatu Justyna Kresowska uczennica klasy 1th, która zajęła II miejsce w Konkursie Pieśni Patriotycznej "Patriota".

fotoreportaż

tygodniksiedlecki.com

www.youtube.com

Śpiewając dziękujemy kombatantom
Dnia 18 grudnia w Biurze Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie odbyło się spotkanie z okazji Świąt Bożego Narodzenia w gronie osób realizujących projekt ,,O tym nie można zapomnieć…- spotkania z osobami, które przeszły piekło obozów koncentracyjnych i deportacji podczas II wojny światowej” z udziałem przedstawicieli związków kombatanckich. Podczas spotkania uczennice: Agnieszka Korycińska z kl. 3th, Justyna Kresowska z kl. 1th i Julia Kiełczykowska z kl. 1tg, piękną wiązanką kolęd i pastorałek wprowadziły zgromadzonych w atmosferę Świat Bożego Narodzenia. Opiekę artystyczną nad uczennicami sprawowała p. Aleksandra Mokrzecka. Wizyta w IPN była również okazją do obejrzenia wystawy historycznej ,,Ocalone z transportów Dzieci Zamojszczyzny” przygotowanej przez dr Beatę Kozaczyńską z UPH w Siedlcach, ukazującej losy polskich dzieci, wysiedlonych z Zamojszczyzny w latach 1942-1943.

fotoreportaż

ipn.gov.pl

,,RODACY BOHATEROM”- ŚWIĄTECZNA PACZKA PAMIĘCI DLA POLSKIEGO KOMBATANTA
Na terenach dzisiejszej Łotwy, Litwy, Białorusi, Ukrainy żyje niewielka garstka żołnierzy Armii Krajowej i innych organizacji niepodległościowych. Razem ze swoimi rodzinami, Sybirakami i pomagającymi im polskimi środowiskami, tworzą wciąż silną patriotyczną i tożsamościową podstawę dla Rodaków w Polsce i poza jej granicami. Poprzez zbieg różnorodnych losów historycznych, przez przebywanie do późnych lat pięćdziesiątych w łagrach stalinowskich, pozostali po wojnie za wschodnią granicą. Do dziś dumnie pielęgnują pamięć o swoich dowódcach, poległych kolegach, uczą młode pokolenia patriotyzmu, wzmacniają tożsamość polską narodową kulturę. Dziękując im za bohaterską postawę oraz pamięć uczniowie klas: 1tgk, 1tg, 2lb, 3th, 4th, 3li, 4ts wraz z wychowawcami przygotowali świąteczne paczki żywnościowe. Młodzież przekazała również 82 kartki z życzeniami.

fotoreportaż

Zespół wokalny z Samochodówki na MotoWigilii
Agnieszka Korycińska, Julia Rapacka, Julia Kiełczykowska, Sandra Niedziałek, Maja Ignaciuk -uczennice tworzące szkolny zespół wokalny Samochodówki w sobotę 15 grudnia wystąpiły podczas MotoWigilii na Placu Sikorskiego. Imprezę zorganizowało już po raz piąty Siedleckie Stowarzyszenie Miłośników Techniki Zabytkowej Korba. W centrum miasta zaparkowało kilkadziesiąt terenówek, motocykli i quadów, pojawiło się też kilka jeżdżących zabytków, z nobliwie wyglądającym Rolls-Roycem na czele. Imprezę otworzył prezydent Siedlec Andrzej Sitnik, a ze sceny zabrzmiały zarówno kolędy i piosenki świąteczne w wykonaniu dzieci i młodzieży, jak i energetyczne rockowe granie siedleckich zespołów. Kogo nie rozgrzała muzyka - mógł podejść do któregoś z rozpalonych na placu ogni albo pokrzepić się gorącym posiłkiem z jednej z kilku kuchni polowych. Główną atrakcją dla dzieci były upominki wręczane przez świętego Mikołaja, do którego ustawiła się ogromna kolejka, a wszyscy uczestnicy imprezy mogli się załapać na ciepły posiłek.

fotoreportaż

Tak. Pomagam!
W sobotę 8 grudnia podczas bożonarodzeniowej zbiórki wolontariusze z naszej szkoły zbierali artykuły spożywcze z długim terminem przydatności do spożycia. Bożonarodzeniową zbiórkę „Tak, Pomagam!” przeprowadzono w sklepie sieci Tesco. Najważniejsze, że są wśród nas ludzie którzy potrafią podzielić się żywnością z potrzebującymi – to ważny dar serca, dzięki któremu życie wielu osób staje się mniej przykre i uciążliwe. Najubożsi, dzięki tej pomocy, będą mogli mieć odrobinę weselsze święta. W akcję zaangażowały się wolontariuszki z klasy 1tp: Paulina Jastrzębska, Klaudia Kruś, Patrycja Bębnowicz, Julia Baryła i opiekun szkolnego koła Caritas.Wszystkim ofiarodawcom bardzo dziękujemy za okazaną pomoc.

fotoreportaż

X Jubileuszowy Ogólnopolski Konkurs Szkół Gastronomicznych
7 grudnia 2018 r. w Centrum Techniki Kulinarnej DORAM w Warszawie przy ul. Racjonalizacji 5 odbyły się: X Jubileuszowy Ogólnopolski Konkurs Szkół Gastronomicznych - „Kuchnia Polska w Tradycji Świąt Bożego Narodzenia 2018” oraz Ogólnopolska Olimpiada Młodych Baristów. Patronat nad konkursem objęli: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Burmistrz Dzielnicy Śródmieście m. st. Warszawy, Marszałek Województwa Mazowieckiego, Mazowiecki Kurator Oświaty oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Organizatorami konkursu byli: Grupa Dora Metal, Zespół Szkół Gastronomicznych im. prof. Eugeniusza Pijanowskiego oraz Ogólnopolskie Stowarzyszenie Szefów Kuchni i Cukierni. Celem głównym konkursu kulinarnego było kultywowanie, rozpowszechnianie i wzbogacanie wiedzy o polskiej tradycji kulinarnej Świąt Bożego Narodzenia. Uczniowie musieli wykazać się wiedzą, umiejętnościami i kreatywnością w dziedzinie sztuki kulinarnej, przygotowując zakąskę „amuse bouche” z wykorzystaniem śledzia - fileta a’la matias oraz wykonując danie główne z mięsa wołowego i aromatycznych świątecznych przypraw a także deser z sera twarogowego i buraka czerwonego. Uczestnicy konkursu rywalizowali w dwóch kategoriach: w konkursie kulinarnym i baristycznym. Nad przebiegiem zmagań czuwało profesjonalne jury, w skład którego wchodzili przedstawiciele największych hoteli i restauracji. Naszą szkołę reprezentowały w konkursie kulinarnym, uczennice z klasy 3tg - Dominika Sęktas i Weronika Kamińska, w konkursie baristycznym, uczennica z klasy 2tk - Klaudia Ryś. Wyróżnienie za technikę otrzymała uczennica naszej szkoły Weronika Kamińska.

fotoreportaż

Jubileusz kształcenia integracyjnego
„Naszą ludzką siłą jest świadomość naszej słabości” motto zaczerpnięte z twórczości ks. Jana Twardowskiego przyświecało jubileuszowi 15- lecia kształcenia integracyjnego w ZSP nr 3 w Siedlcach. Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele władz miasta, kuratorium oświaty, instytucji i organizacji współpracujących na co dzień z naszą szkołą. Powołanie do istnienia w 2003 r. klas integracyjnych umożliwiło uczniom o szczególnych potrzebach edukacyjnych kształcenie się wspólnie z pełnosprawnymi rówieśnikami. Obecnie mamy 13 klas integracyjnych, w których uczy się 53 uczniów posiadających orzeczenie. Jednak nie można zapominać, że szkoła to nie tylko nauka, sprawdziany... to także miejsce zawierania znajomości i przyjaźni, rozwijania zainteresowań, odkrywania ukrytych talentów, o czym mogliśmy się przekonać oglądając spektakl w wykonaniu naszej młodzieży. Część artystyczna (oraz tekst finałowej piosenki) specjalnie stworzona została przez uczniów i nauczycieli wspomagających z okazji tego jubileuszu.

fotoreportaż

www.tygodniksiedlecki.com

Hip-hop integracyjny

Uroczystość wręczenia dyplomów Stypendystom Prezesa Rady Ministrów
4 grudnia 2018 r. w ZSP nr 1 w Siedlcach odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów Stypendystom Prezesa Rady Ministrów.
Stypendium jest formą nagradzania i wspierania rozwoju uczniów zdolnych i szczególnie się wyróżniających. Otrzymują je uczniowie, którzy m.in. otrzymali promocję z wyróżnieniem i najwyższą średnią ocen w szkole. Wśród laureatów była uczennica klasy Technikum Hotelarskiego – Martyna Jaroszczyk, która odebrała to wyróżnienie z rąk Mazowieckiego Wicekuratora Oświaty Pani Doroty Skrzypek.

fotoreportaż

Świąteczna Zbiórka Żywności
W dniach 30 listopada i 1 grudnia 2018r odbyła się Świąteczna Zbiórka Żywności organizowana przez Banki Żywności. Wolontariuszom z klas: 3th, 2lb,1th,1gk,1tp,1tg i 1li dziękujemy za udział w zbiórce produktów spożywczych w sklepach: Biedronka i Kaufland. Zebrana żywność zostanie przekazana za pośrednictwem Banku Żywności potrzebującym. Wyrazy wdzięczności za wsparcie i udział przekazujemy mieszkańcom naszego miasta, którzy wielokrotnie pokazali wielkie serca.

fotoreportaż

Finał Szkolnego Konkursu Poetyckiego Niepodległa poezją malowana
30 listopada br. nastąpiło rozstrzygnięcie Szkolnego Konkursu Poetyckiego - Niepodległa poezją malowana. Jury przewodniczył Eugeniusz Kasjanowicz. I nagrodę otrzymała Anita Pszkit (4tg), II nagroda przypadła Natalii Karpik (4th), III nagroda została przyznana Weronice Tymoszuk (4th), zaś wyróżnienie w konkursie popłynęło do Katarzyny Terlikowskiej (2tg). Przewodniczący Jury oraz Wicedyrektor Szkoły p. Urszula Konstantynowicz pogratulowali młodzieży talentu poetyckiego i zachęcili do dalszego tworzenia liryków. W ramach spotkania pan Eugeniusz Kasjanowicz - członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, laureat prestiżowych nagród i wyróżnień, autor wielu tomików poezji, przybliżył zebranym swoją twórczość i zaprezentował kilka wierszy z dwóch najnowszych tomików poetyckich.

Wiersze Anity Pszkit

Wiersze Natalii Karpik

Wiersze Weroniki Tymoszuk

Wiersze Katarzyny Terlikowskiej

fotoreportaż

Dzień Niemiecki 2018
Dnia 29.11.2018 roku odbył się szkolny Dzień Niemiecki. Uczennice z klasy 2th zaprezentowały wiadomości o krajach niemieckiego obszaru językowego. Nad stroną techniczną czuwali uczniowie klasy 2 ts.
W drugiej części publiczność wzięła udział w quizie o Niemczech, Szwajcarii, Austrii oraz Księstwie Liechtenstein. Pierwsze miejsce w konkursie zdobyła klasa 2 ts, drugie miejsce klasa 3th, a trzecie klasa 1tgk.
Po ogłoszeniu wyników na publiczność czekał słodki poczęstunek: tort Sachera oraz sernik wiedeński upieczone przez uczennice klasy 2th. Laureaci otrzymali słodycze niemieckie oraz dyplomy.
Specjalne podziękowania dla uczennicy klasy 3tk, Aleksandry Kowalczyk, za wykonanie szkicu pt. Zabytki Berlina.

fotoreportaż

W poczekalni u Pana Cogito 29.11.2018r
„W poczekalni u Pana Cogito, czyli odczarujmy Herberta”, inscenizację poetycko-muzyczną Siedleckiej Grupy Literackiej „Witraż” obejrzeli uczniowie klas 1th i 3th. Spotkanie przygotowane było na bazie wierszy powstałych w ramach szkolnych warsztatów literackich. Ze sceny Sali Widowiskowej „Podlasie” popłynęły 4 wiersze naszych młodych poetów, m.in.: Anity Pszkit (4tg) i Natalii Karpik (4tg). W inscenizacji wziął udział Mateusz Kaczorek (4th), wcielający się w rolę Poety - Muzyka. Montaż słowno - muzyczny był formą uczczenia „Roku Zbigniewa Herberta”.


„Więzienie stracony czas”
29 listopada br. uczniowie klasy 1bm i 2lb pod opieką Renaty Szewczak, Moniki Czerkas i Dawida Fertykowskiego uczestniczyli w profilaktyczno - edukacyjnych zajęciach „Więzienie stracony czas”, prowadzonych przez funkcjonariuszy Zakładu Karnego w Siedlcach.

fotoreportaż

sw.gov.pl

Konkurs ,,Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy…”
Trwają przygotowania do konkursu,, Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy…”, którego celem jest upamiętnienie ofiar zbrodni katyńskiej. Nasi uczniowie spotykają się z rodzinami ofiar, aby uzyskać od nich informacje, dokumenty, pamiątkowe zdjęcia na podstawie, których wykonają kartkę z albumu upamiętniającą bohatera tamtych czasów. Spotkania są bardzo ważne dla obydwu stron. Przynoszą wiele radości, wzruszeń a naszej szkole podziękowania. Rozejrzyjcie się wśród swoich rodzin, sąsiadów, znajomych może jest ktoś, komu i Wy moglibyście wykonać pracę i dołączyć do grona laureatów konkursu. Szczegółowych informacji udziela p. Joanna Mędza

fotoreportaż

Wystawa Ojcowie Niepodległości
W ramach IX edycję ogólnopolskiego projektu edukacyjnego pod patronatem Agaty Kornhauser-Dudy, małżonki Prezydenta RP, zatytułowanego „O tym nie można zapomnieć – spotkania z osobami, które przeszły piekło obozów i deportacji” nasi uczniowie mieli możliwość obejrzenia wystawy ,, Ojcowie Niepodległości”. Na wystawie zaprezentowane zostały na wielkoformatowych zdjęciach w skali rzeczywistej postaci Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego oraz Ignacego Daszyńskiego. Wśród bohaterów wystawy jest artysta, są dyplomaci, żołnierze i politycy, a także działacze społeczni, którzy reprezentowali różne poglądy polityczne, różnili się przynależnością społeczną i religią, miejscem urodzenia a mimo to, potrafili zjednoczyć się wokół jednego, nadrzędnego celu: NIEPODLEGŁOŚCI. Nie oznaczało to, że we wszystkim byli zgodni i we wszystkim wzorowo współdziałali. Pozostali wierni własnym poglądom, ale wykorzystując sprzyjające warunki zewnętrzne, poprowadzili Polaków ku WOLNOŚCI.

fotoreportaż

Wyniki szkolnego konkursu na najciekawszą kartkę dla Powstańca Warszawskiego
W ramach tegorocznego projektu BohaterON wysłaliśmy 240 kartek do Powstańców Warszawskich. W szkolnym konkursie na najciekawszą kartkę najwyżej ocenione zostały prace wykonane przez Wiktorię Budukiewicz z klasy 3tg i Kamilę Uziak z klasy 1li. Podziękowania i dyplomy wyróżnionym uczennicom wręczył Pan Dyrektor Krzysztof Grzegorczuk podczas uroczystości związanych ze 100 - leciem odzyskania niepodległości.

fotoreportaż

„Z rynkiem pracy na Ty”
W dniu 23.11.2018r odbył się cykl warsztatów zawodoznawczych „Z rynkiem pracy na Ty”, które poprowadzili doradcy zawodowi: pani Edyta Śledź i pani Magdalena Klonowska z Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w Siedlcach. Młodzież uczestniczyła w następujących zajęciach:
• Rozmowa kwalifikacyjna – kl. 3lb, 3li, 4tk, 1bk
• Metody efektywnego poszukiwania pracy – kl. 4th, 3tk, 3li
• Autoprezentacja jako reklama samego siebie – 1tg, 2tg
• Przygotowanie do rozmowy z pracodawcą – kl. 4tg, 2bk, 2lb
• Nie daj się bezrobociu – kl. 3th, 2ts, 1li
• Zawody przyszłości – kl. 1tp, 2bem
Młodzież miała okazję przybliżyć sobie problemy rynku pracy i przygotować się do wejścia na ten rynek. Doradcy zawodowi udzielili młodzieży wskazówek jak przygotować się do rozmowy z pracodawcą i jak zaprezentować się podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Poza tym zaprezentowali młodzieży zawody przyszłości w których warto się kształcić i jak nie dać się bezrobociu w dzisiejszych czasach.

fotoreportaż

Wolontariat Runmageddon 2018
W dniach17-18 listopada 2018 roku w Siedlcach odbył się ostatni w tym sezonie Runmageddon, podczas którego śmiałkowie mogli spróbować swoich sił w najpopularniejszym w Polsce cyklu biegów z przeszkodami. Patrząc na stopień trudności siedleckiego Runmageddonu, jesteśmy pewni, że dla wszystkich uczestników tej imprezy była to niesamowita przygoda i ogromny wysiłek. W imprezę aktywnie włączyli się uczniowie naszej szkoły - pracując jako wolontariusze. Opiekun wolontariuszy pani Bożena Uziębło gratuluje zaangażowania i poświęcenia!

fotoreportaż

Kuchnia Polska na Mazowszu 2018
16 listopada 2018 roku w Zespole Szkół Spożywczo – Gastronomicznych w Warszawie odbyła się X Edycja Ogólnopolskiego Konkursu Gastronomicznego „Kuchnia Polska na Mazowszu 2018”. W konkursie kulinarnym naszą szkołę reprezentowali Wiktoria Szczerska i Szymon Jędrzejewicz z klasy 3tg, a w konkursie kelnerskim Jakub Szymański z klasy 4tg.

fotoreportaż

Uczennica Justyna Kresowska zdobyła II miejsce w konkursie pieśni patriotycznej "Patriota"
13 listopada 2018 r w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im.S.Staszica w Siedlcach odbył się etap diecezjalny konkursu „Patriota” zorganizowany przez Caritas Diecezji Siedleckiej pod patronatem Prezydenta Miasta Siedlce.Do konkursu pieśni patriotycznej zgłosiło się 435 uczestników z 49 szkół pod opieką 68 opiekunów, a na scenie zaprezentowano 59 utworów.Jury, na czele z Jego przewodniczącym, księdzem kanonikiem dr Piotrem Paćkowskim, muzykologiem, rektorem WSD Diecezji Siedleckiej w kategorii szkół średnich przyznało II miejsce i bon zakupowy dla szkoły o wartości 800 zł Zespołowi Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 im. Stanisława Staszica w Siedlcach. Do tego sukcesu przyczyniła się uczennica naszej szkoły z klasy 1th Justyna Kresowska wykonując pieśni pt."Hej ty Wisło, modra rzeko" oraz opiekunowie p.Aleksandra Mokrzecka i p.Bożena Uziębło. Głównymi celami konkursu było:budzenie poczucia tożsamości patriotycznej, odkrywanie i wyszukiwanie młodych talentów, podtrzymywanie tradycji narodowych, prezentowanie postawy szacunku wobec symboli narodowych, budzenie artystycznej świadomości, zainteresowanie młodzieży historią naszej Ojczyzny, rozpowszechnianie znajomości pieśni patriotycznych.

fotoreportaż

XI Światowy Tydzień Przedsiębiorczości
W dniach 12-16 listopada 2018r obchodzony był XI Światowy Tydzień Przedsiębiorczości. Jest to największe na świecie (organizowane w 170 krajach) wydarzenie promujące świadomy rozwój, aktywną postawę wobec życia i podejmowanie biznesowych inicjatyw.

czytaj więcej

fotoreportaż

Konkurs poetycki MEN
Martyna Kurenda (2tg) i Mateusz Kaczorek (4th) wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim "Myśmy wciąż do Niepodległej szli…" sfinansowanym ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017 – 2021. Z całej Polski do Konkursu przystąpiło 2400 osób. Wybór finalistów był naprawdę bardzo trudny. Ilość i jakość nadesłanych wierszy wskazywała, że o przyszłość polskiej poezji można być spokojnym. Wiersze konkursowe uczniów publikujemy na stronie szkoły.

Sen o Warszawie

Wspomnienie

plakat

100 rocznica Odzyskania Niepodległości

fotoreportaż

zyciesiedleckie.pl

100 rocznica Odzyskania Niepodległości
Uroczyste obchody 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości rozpoczęła w naszym mieście Msza święta, sprawowana przez bpa Kazimierza Gurdę.Po niej na placu przed kościołem pw. Św. Józefa odsłonięto i poświęcono okolicznościowy obelisk z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Następnie licznie zgromadzona młodzież i mieszkańcy miasta, w asyście pocztów sztandarowych siedleckich szkół, urzędów, instytucji, związków zawodowych, stowarzyszeń i organizacji kombatanckich przemaszerowali na Plac Wolności, gdzie pod pomnikiem kontynuowano uroczystości. Odśpiewano hymn państwowy, odczytano apel pamięci, oddano salwę honorową i złożono kwiaty. Naszą szkołę podczas uroczystości reprezentowali: dyrektor p.Krzysztof Grzegorczuk, opiekun pocztu sztandarowego p.Bożena Uziębło oraz uczniowie z klas: 2tp,2lb,1th,1tg,1li.

fotoreportaż

Mobilne Muzeum Multimedialne
8 listopada uczniowie klasy 1li i 2lb w ramach zajęć z wiedzy o społeczeństwie pod opieką p.Bożeny Uziębło i p.Marleny Wojewódzkiej-Szczech wybrali się w wirtualną podróż po rozmaitych sferach życia II Rzeczypospolitej, odwiedzając Mobilne Muzeum Multimedialne, które 8 i 9 listopada zainstalowano na Placu gen. W. Sikorskiego w Siedlcach. Podczas zwiedzania wybraliśmy się w wirtualną podróż po rozmaitych sferach życia Rzeczypospolitej: śledziliśmy sukcesy Polaków w sferze kultury,sportu, gospodarki, dowiedzieliśmy się, jak wyglądało życie społeczne, podziwialiśmy polskie krajobrazy. Było to spotkanie z historią Polski ukazaną za pomocą najnowocześniejszej techniki. Narracja wystawy osnuta była wokół wątku budowania nowoczesnej Polski, odradzającej się po 123 latach niewoli. Ekspozycja ukazywała szeroką panoramę II Rzeczypospolitej, wiele miejsca poświęcono wybitnym Polakom i rodzimym wynalazkom. Dzięki kioskom informacyjnym z dotykowymi ekranami każdy mógł wybrać najbardziej interesującą dla siebie ścieżkę tematyczną, rozwijając poszczególne informacje według własnej koncepcji. Specjalny stół interaktywny przybliżył uczniom dokonania wybranych postaci i wydarzeń, które znacząco wpłynęły na budowanie Polski niepodległej. Holograficzne urządzenia pozwoliły zobaczyć niezwykłe trójwymiarowe obrazy.W piramidzie holograficznej uczniowie zobaczyli m.in. symbole polskiej tożsamości narodowej. Nowoczesna technika umożliwiła projekcję trójwymiarowych obiektów „zawieszonych” w przestrzeni. Dopełnieniem ekspozycji była plenerowa gra planszowa, w której uczniowie wcielili się w rolę reporterów odkrywających ciekawe i ważne aspekty życia w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Projekt Mobilne Muzeum Multimedialne został zrealizowany z inicjatywy Prezydenta Andrzeja Dudy z okazji Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Polski.

fotoreportaż

Wystawa "Józef Piłsudski"
Wystawę ,,Józef Piłsudski”, przygotowaną przez naszą młodzież można oglądać od 8 do 30 listopada w siedleckim Urzędzie Miasta przy Skwerze Niepodległości 2. Na 11 planszach zostały zaprezentowane zdjęcia pochodzące z różnych okresów życia Józefa Piłsudskiego wraz z jego myślami historycznymi jako twórcy Legionów, architekta niepodległości, publicysty, stratega i wnikliwego analityka historii Polski. Wystawa została przygotowana w ramach obchodów 100-lecia niepodległości Polski.

www.siedlce.pl

Wyróżnienie dla Justyny Kresowskiej
Justyna Kresowska z klasy 1 th została laureatką Ogólnopolskiego Przeglądu Festiwalowego „O, Ziemio Polska – z pieśnią i piosenką do Niepodległości” organizowanego w ramach ogólnopolskiego festiwalu „Jesteśmy Wolni”. W dniu 28 października 2018 r. o g. 19.00 w Sali Podlasie Miejskiego Ośrodka Kultury odbyła się uroczysta gala finałowa, podczas której zaprezentowali się laureaci konkursu, wręczono nagrody oraz podsumowano wydarzenia towarzyszące festiwalowi: koncerty, wykłady historyczne, warsztaty wokalne, wystawy fotograficzne i malarstwa, prezentacje literackiej twórczości patriotycznej lokalnych twórców. Patronat honorowy nad projektem objął prof. dr hab. Piotr Gliński Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Serdecznie gratulujemy!

fotoreportaż

Pielgrzymka do Częstochowy
26 października uczniowie z klas maturalnych wybrali się na pielgrzymkę do Częstochowy. W stulecie odzyskania niepodległości przybyliśmy do tronu Matki Bożej Królowej Polski dziękować za dar wolności, prosić o mądrość i umiejętność dobrego pokierowania swoim życiem. Niespodzianką i atrakcją tegorocznej pielgrzymki była możliwość zwiedzenia biblioteki Ojców Paulinów.

fotoreportaż

Zwierzoluby
26 października uczniowie klasy 3 th, razem z opiekunami p. A.Białecką i p. A.Polańskim odwiedzili przytulisko dla zwierząt w Zbuczynie. Wolontariuszki ze stowarzyszenia "Zwierzoluby" opowiedziały młodzieży o tym, jak niosą pomoc pokrzywdzonym psom oraz jak szukają dla nich domów. Uczniowie przekazali dla zwierząt karmę i wyprowadzili pieski na długi spacer.

fotoreportaż

VI Turniej Jednego Wiersza – Kobietom
VI Turniej Jednego Wiersza - Kobietom, miał miejsce 24 października w Siedleckiej Książnicy. Szkołę reprezentowali młodzi poeci: Katarzyna Terlikowska (2tg), Wiktoria Budukiewicz (3tg), Weronika Tymoszuk (4th) i Mateusz Kaczorek (4th). Artyści wzbudzili zainteresowanie przybyłych widzów i zebrali gromkie brawa. Wieczór poetycki odbywający się w ramach Roku Praw Kobiet uświetnił występ poety Adama Świcia oraz koncert Janusza Maleńczuka i Andrzeja "Smukłego" Maleńczuka.

fotoreportaż

Warsztaty poetyckie poświęcone twórczości Zbigniewa Herberta
...zebrałem tyle słów w jednej linii dłuższej od wszystkich linii dłoni... - słowa Zbigniewa Herberta towarzyszyły uczestnikom warsztatów poetyckich zorganizowanych w naszej szkole. Uczniowie klas 2tg, 3tg, 4tg i 4th mieli okazję wcielić się w rolę Pana Cogito, co dało początek kilku pięknym lirykom. Spotkanie poetyckie zostało zainicjowane w ramach Roku Zbigniewa Herberta, a poprowadzili je koordynatorzy SGL "Witraż.

fotoreportaż

Promieniowanie ojcostwa
18 października br. odbył się w naszej szkole XVIII Dzień Papieski pod hasłem "Promieniowanie ojcostwa". Z tej okazji uczniowie przygotowali uroczystą akademię. Przemówienia św. Jana Pawła II, śpiewane pieśni, recytowane wiersze, a także wypowiedzi przyjaciół papieża przybliżyły nam prawdę o ojcostwie Boga i człowieka.

fotoreportaż

Elektryczny Renault ZOE
w „Samochodówce”
PGE Nowa Energia przekazała naszym uczniom i uczniom ZSP nr 1 elektryczne samochody Renault ZOE do testowania.
W myśl podpisanej umowy, podstawowym celem testów jest przeprowadzenie prób samochodu elektrycznego, przeznaczonego do wypożyczania w systemie e-Car Sharing na terenie miasta i gminy Siedlce. Uczniowie będą mogli sprawdzić sposoby rezerwacji, zdawania oraz rozliczania się z wypożyczonego auta. W trakcie zajęć lekcyjnych zapoznają się z budową, zasadami działania i odzyskiwania energii elektrycznej, a praktycznie sprawdzą osiągi, sprawność pojazdu i sposoby korzystania ze stacji ładowania baterii samochodowych.
Dzięki współpracy z PGE Nowa Energia, nasi uczniowie mają możliwość bezpośredniego poszerzenia wiedzy z zakresu najnowszych technologii i trendów technologicznych w motoryzacji oraz zaobserwować przyszłościowe kierunki kształcenia zawodowego, na które już niebawem będzie zapotrzebowanie na rynku pracy.

fotoreportaż

XVI Konkurs Recytatorski Poezji i Prozy Karola Wojtyły - Jana Pawła II "Słowo - dar i tajemnica" i promocja tomiku poetyckiego
17 października br. odbył się XVI Konkurs Recytatorski Poezji i Prozy Karola Wojtyły - Jana Pawła II "Słowo - dar i tajemnica". Spotkanie w ramach obchodów XVIII Dnia Papieskiego przebiegało pod hasłem „Promieniowanie ojcostwa”. Patronat nad konkursem objęli: Biskup Siedlecki Kazimierz Gurda i Prezydent Miasta Siedlce Wojciech Kudelski. Szkołę godnie reprezentował Kamil Gochnio z klasy 3ts, recytując fragmenty cyklu poetyckiego Karola Wojtyły "Kamieniołom". Jury postanowiło przyznać uczniowi wyróżnienie. Życzymy dalszych sukcesów.

fotoreportaż

Światowy Dzień Żywności
16 października obchodzony był „Światowy Dzień Żywności”. Z tej okazji Bank Żywności w Siedlcach zorganizował przemarsz ulicami miasta Siedlce oraz happening pt.„Szkoła niemarnowania jedzenia – EkoMisja Nie marnuje”. W uroczystości tej uczestniczyli też uczniowie naszej szkoły reprezentowani przez klasę Ith pod opieką p.Bożeny Uziębło.Tematem tegorocznych spotkań były ekologiczne skutki wyrzucania żywności. Światowy Dzień Żywności gromadzi wokół siebie ludzi, którym bliska jest idea niemarnowania jedzenia i dotarcia do ludzi zupełnie nieświadomych problemu. Patronat nad obchodami Światowego Dnia Żywności w Siedlcach objął Prezydent Wojciech Kudelski.

fotoreportaż

zyciesiedleckie.pl

www.tv-wschod.pl

Dzień nauczyciela 2018
:)

fotoreportaż

Konkurs Poetycki "Przystanek... Niepodległa" i promocja tomiku poetyckiego
W 40. rocznicę wyboru Jana Pawła II, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w spotkaniu poetyckim "Nie bój się... nie lękaj... wypłyń na głębię...". Wydarzenie zainicjowała Siedlecka Grupa Literacka "Witraż". Zaprezentowano wiersze napisane podczas majowego pleneru pod pomnikiem Wielkiego Polaka, w którym nasza młodzież również uczestniczyła. 16 października ogłoszono także wyniki Konkursu Poetyckiego "Przystanek... Niepodległa". II nagrodę otrzymała Katarzyna Terlikowska z klasy 2tg za wiersz pt. "Matka". Konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Zgłosiło się ponad 100 osób. Tym bardziej GRATULUJEMY naszej uczennicy. Do Konkursu przystąpili również inni młodzi poeci z naszej szkoły: Weronika Tymoszuk (4th), Natalia Adamkiewicz (4th), Mateusz Kaczorek (4th), Anita Pszkit (4tg), Natalia Karpik (4tg) i Wiktoria Budukiewicz (3tg). Najpiękniejsze wiersze poetów ZSP 3 znalazły się w tomiku poetyckim "Młodzi o... i dla Niepodległej", wydanym z okazji jubileuszu odzyskania przez Polskę niepodległości.

fotoreportaż

nagrodzony wiersz

Laureaci 9 edycji konkursu
,,Sprzączki i guziki
z orzełkiem ze rdzy…”
„Dobrze jest urodzić się w małym kraju, gdzie przyroda jest ludzka, na miarę człowieka, gdzie w ciągu wieków współżyły ze sobą różne języki i różne religie. Mam na myśli Litwę, ziemię mitów i poezji“- powiedział noblista Czesław Miłosz
O tym jak malowniczy jest to kraj i bogaty historycznie mogli przekonać się tegoroczni laureaci konkursu ,,Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy…”, którzy podróżowali po ziemiach I Rzeczypospolitej oraz szlakiem wojny polsko-bolszewickiej, docierając aż do Rygi na Łotwie. Wybór trasy związany był z 100 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Tegorocznymi laureatkami były: Martyna Jaroszczyk z kl.4th, Zyta Zając i Weronika Tokarz z kl.2lb oraz absolwentki kl.4th Weronika Krawczyk, Paulina Kozioł, Ewelina Bareja i Sylwia Wrona.

fotoreportaż

czytaj więcej

BohaterON
Powstanie Warszawskie zapisało się na kartach historii jako jedno z najważniejszych wydarzeń kształtujących polską tożsamość. Było uosobieniem kluczowych wartości, takich jak patriotyzm, wolność czy determinacja w przeciwstawianiu się wrogom. Niestety odchodzą od nas ostatni Powstańcy, którzy pełnią fundamentalną rolę w podtrzymywaniu pamięci. Chcąc okazać im wdzięczność i szacunek młodzież włączyła się w ogólnopolską kampanię BohaterON, w tamach której młodzież szkolna napisała życzenia i podziękowania dla Powstańców.
Joanna Mędza

fotoreportaż

Otrzęsiny klas pierwszych 2018
:)

fotoreportaż

Profilaktyka z Szansą
Paweł „Under” Przewoźny – raper, twórca filmowy i reżyser, właściciel White Studio odwiedził 10 października 2018 roku naszą szkołę i poprowadził spotkanie profilaktyczne z młodzieżą w ramach projektu „Profilaktyka z Szansą” organizowanego przez Stowarzyszenie Szansa w Siedlcach. Młodzież z klas 1tg, 2th, 3th, 3tk otrzymała wiele dawki pozytywnej profilaktyki, miała również możliwość wzięcia udziału w konkursach z nagrodami. „Under” w bliski młodzieży sposób wskazał jak ważne jest, by dążyć do własnego rozwoju, spełniać marzenia, myśleć pozytywnie i nie poddawać się w trudnych sytuacjach.

fotoreportaż

ABC Pomocy Chorym
Uczennice z kl. 1 li i 1 lb oraz panie W.Wysokińska i E.Jasińska-Gnat uczestniczyły 9 października 2018r. w szkoleniu „ABC Pomocy Chorym”, które odbyło się w ramach projektu „Pola Nadziei” w Warszawie. „Pola Nadziei” to program stworzony przez Fundację Marie Curie Cancer Care z Edynburga w Wielkiej Brytanii, pomagającą nieuleczalnie chorym na raka. Jego celem jest edukacja dotycząca metod pracy z nieuleczalnie chorymi ludźmi oraz z osobami w żałobie, a także propagowanie w społeczeństwie postaw altruistycznych, otwartych na drugiego, zwłaszcza cierpiącego człowieka. Szczególnie istotne jest dla twórców programu zachęcanie młodzieży do praktycznego zaangażowania w pomoc ludziom cierpiącym.

fotoreportaż

Stadion Młodych
Tegoroczny Stadion Młodych pod hasłem "włącz pełnię wiary" przeszedł już do historii!. 6 października 2018r. na PGE Narodowym w Warszawie odbyło się największe wydarzenie religijne w Polsce. Koncerty, konferencje i Chrystus to chyba najlepsze streszczenie tego bogatego dnia. Adresatem spotkania była głównie młodzież, ale zaproszony był każdy, kto czuje się młody i chciał poprzez udział w STADIONIE MŁODYCH oddać chwałę Panu Bogu. Naszą szkołę reprezentowała wolontariuszka Szkolnego Koła Caritas Sandra Skup z klasy 2li. Bardzo dziękujemy ks.Rafałowi Jarosiewiczowi za wspaniałe wydarzenie. To była moc!!! 40 tyś młodych ludzi na stadionie Narodowym!!

fotoreportaż

Szef dla Młodych Talentów
Dnia 4 października uczniowie z klasy 2tg wraz z opiekunami uczestniczyli w uroczystej inauguracji trzeciej edycji programu - "Szef dla Młodych Talentów" oraz edycji specjalnej programu - ,,Polskie Skarby Kulinarne – Kulinarne Zjednoczenie Polski’’ w ramach obchodów 100-lecia Niepodległości Polski. Spotkanie odbyło się w Forcie Mokotów - Szarotka w Warszawie. Młodzież mogła wysłuchać opowieści historycznej prof.Jarosława Dumanowskiego, kierującego Centrum Dziedzictwa Kulinarnego na Wydziale Nauk Historycznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Uczniowie mogli uzyskać odpowiedzi na pytania: Jak gotowano w różnych zaborach? Jaki wpływ na naszą tradycję kulinarną miała kuchnia żydowska, a jaki kuchnia wojskowa? Odbyły się również pokazy kulinarne najlepszych szefów kuchni z całej Polski, w których czynnie uczestniczyli nasi uczniowie. Ciekawostką była degustacja historycznych dań w nowoczesnej odsłonie.

fotoreportaż

Koncert patriotyczny
"Tobie śpiewam Ojczyzno"
Dnia 27 września uczniowie klas: 1th, 1tg, 1lb i 3ze wybrali się na przepiękny koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Chóru Miasta Siedlce, Scholi Dziecięcej z parafii św.Jana Pawła II w Siedlcach oraz solistów do CKiS w Siedlcach. Patriotyczne widowisko z przemyślanym scenariuszem, na tle zawiłych dziejów Polski, to była prawdziwa lekcja historii, polskości i umiłowania rodzimego kraju. Prezentowane utwory muzyczne zestawione ze słowem deklamowanym były refleksją idealnie oddającą ducha polskości i tęsknoty za utraconą wolnością. Opiekę nad młodzieżą sprawowały panie A.Mokrzecka, M.Lewczuk, A.Pszczółkowska i B.Uziębło.


Konwersatoria prawne
25 września 2018 roku w naszej szkole odbyły się po raz kolejny konwersatoria prawne. Poprowadziła je radca prawny p. Zofia Gałązka z Fundacji Togatus Pro Bono. Młodzież dowiedziała się o charakterze pracy radcy prawnego, prawnika, charakterze pracy sądu jak również mogła zadawać pytania dotyczące zagadnień prawnych. W zajęciach wzięły udział klasy 3th, 4tg, 4th i 4ts.

fotoreportaż

Kromka chleba dla sąsiada
W dniach 21-22 września miała miejsce ogólnopolska akcja „Kromka chleba dla sąsiada” zorganizowana przez Caritas Polska. W akcję włączyły się wolontariuszki z naszej szkoły z klas: 1th, 2lb,3th. Celem kampanii było uwrażliwienie lokalnych społeczności na potrzeby drugich oraz wzbudzenie życzliwości i zainteresowania losem sąsiadów, o których często wiemy bardzo niewiele. Akcja „Kromka chleba” została przeprowadzona przy współpracy z Parafialny Zespołem Charytatywnym działający przy parafii Katedralnej pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Siedlcach oraz Caritas Diecezji Siedleckiej. Kampania miała wymiar edukacyjny i była okazją dla wszystkich do zauważenia wokół siebie tych, którzy mają się gorzej. Serdeczne podziękowania wszystkim, którzy nie przeszli obojętnie i podzielili się przysłowiową „kromką chleba” z potrzebującym składa opiekun SKC p. Bożena Uziębło. „Cokolwiek więc uczyniliście tym braciom moim najmniejszym, mnieście uczynili”.

fotoreportaż

Finał konkursu recytacji poezji patriotycznej
W naszej szkole 19 września odbył się finał konkursu recytatorskiego zorganizowanego przez Stowarzyszenie Aktywni na Plus oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w ramach projektu „Niepodległa Polska nasza. 1918-2018” sfinansowanego przez Miasto Siedlce.

czytaj więcej

fotoreportaż

Obchody 79. rocznicy sowieckiej agresji na Polskę
17 września w Siedlcach odbyły się obchody 79. rocznicy sowieckiej agresji na Polskę. Uroczystość rozpoczęła Msza Święta w Kościele Garnizonowym pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Po Eucharystii odbył się przemarsz na Skwer Wileński, gdzie po odśpiewaniu hymnu narodowego głos zabrał Prezydent Miasta pan Wojciech Kudelski. Następnie odbył się apel pamięci i salwa honorowa. Na koniec uroczystości złożono kwiaty i zapalono znicze. W uroczystości uczestniczył poczet sztandarowy naszej szkoły, a w nim uczniowie z klasy 1th, 1tg, 2lb, 2tp, 3ze wraz z opiekunem p.Bożeną Uziębło oraz dyrektorem szkoły p.Krzysztofem Grzegorczukiem.

fotoreportaż

Rozpoczęcie Roku Szkolnego
2018/19
:)

fotoreportaż

POPRZEDNIA
NASTĘPNA